Apoštol amerického antisemitismu není pro Česko neznámý

Martin Novák Martin Novák
24. 4. 2009 11:12
David Duke se setká se svými příznivci v Praze a Brně

Praha - Bývalý přední aktivista Ku Klux Klanu a jeden z nejznámějších amerických antisemitů David Duke dnes přijíždí do České republiky prezentovat své názory. Jaké jsou?

Jméno David Duke se poprvé v bývalém Československu objevilo už v polovině sedmdesátých let.

Dobový tisk a televize často informovaly o aktivitách Ku Klux Klanu (KKK), v jehož vedení tehdy Duke figuroval. Československá propaganda ovšem zkreslovala realitu v tom smyslu, že KKK vykreslovala jako organizaci, která se těší podpoře většiny bílých Američanů i americké vlády.

Devětapadesátiletý rodák z Oklahomy o sobě tvrdí, že nevyznává nadřazenost bílé rasy nad ostatními. Sám sebe označuje jako člověka, který hájí zájmy bílých Američanů jako jedné z komunit v zemi.

David Duke.
David Duke. | Foto: Wikimedia Commons

Podle něj má každá rasa právo na život podle svých představ a na rozvíjení své kultury, ale v zájmu všech je, aby lidé jednotlivých ras žili odděleně.

Tato teorie je víceméně shodná s tím, co hlásala v minulosti vláda apartheidu v Jihoafrické republice. Oficiálně nemělo jít o nadvládu bílých nad barevnými, ale o jejich oddělenou existenci.

Před loňskými prezidentskými volbami v rozhlasovém interview prohlásil, že proti Baracku Obamovi nic nemá, pokud se bývalý Illinoiský senátor angažuje v zájmu černochů. Nechce jej však za prezidenta Spojených států, protože v této funkci by nehájil práva a zájmy bílých Američanů.

Nepodporoval ovšem ani Johna McCaina, který prý bílé Američany „zradil."

Duke se angažoval v rasistickém hnutí už od mládí a studentských let. Ku klux klan se snažil reformovat tak, aby byl přijatelnější pro širší spektrum amerických bělochů. Propagoval nenásilné protesty a otevřel hnutí i zájemcům z řad žen a katolíků (dříve KKK přijímal jen protestanty a vůči katolické církvi byl nepřátelský).

Dnes jej za jednoho z úhlavních nepřátel považuje americká židovská komunita, neboť Duke se v posledních prezentuje především extrémním antisemitismem.

Židy obviňuje ze snahy vládnout ostatním a politika Izraele se dle jeho slov příliš neliší od nacistického Německa.

Nedávno dokonce podpořil německého popírače holocaustu Ernsta Zündela, odsouzeného do vězení. Duke jej označil za politického vězně (v USA na rozdíl od řady evropských zemí není popírání holokaustu trestné).

„Přednášet" jezdí Duke často a rád do Ruska a na Ukrajinu, kam jej zvou různé antisemitské organizace a instituce.

Německý popírač holokaustu Ernst Zündel (uprostřed) je Dukeovým oblíbencem.
Německý popírač holokaustu Ernst Zündel (uprostřed) je Dukeovým oblíbencem. | Foto: Reuters

Vystoupil i v islámských zemích, extrémně nepřátelských Izraeli. Navštívil Sýrii a zúčastnil se v Teheránu známé konference popíračů holocaustu, které organizoval a slavnostně zahajoval íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Jeho pokusy o úspěch v politice ale vždy ztroskotaly. Pokoušel se ve volbách stát postupně senátorem za Louisianu, guvernérem Louisiany, senátorem, členem Sněmovny reprezentantů a dokonce i prezidentem USA.

Zkoušel to nejprve jako demokrat, poté jako republikán. Ale vždy neúspěšně. A tak jezdí po světě, pořádá setkání se svými obdivovateli a propaguje své knihy.

Jako teď o víkendu v Praze a Brně.


 

 

Právě se děje

před 3 minutami

České dráhy porušují antimonopolní pravidla, uvedla EK. Státnímu dopravci hrozí pokuta

Evropská komise (EK) dospěla k předběžnému závěru, že České dráhy porušují antimonopolní pravidla, a to tím, že účtují ceny pod úrovní nákladů. Komise proto zejména v souvislosti s cenami jízdného na trati mezi Prahou a Ostravou zaslala českému státnímu dopravci své námitky. Unijní exekutiva to v pátek uvedla v tiskové zprávě.

Pokud státní dopravce nedokáže před komisí svůj postup v konkurenčním boji se soukromými dopravci obhájit, hrozí jí pokuta až do výše deseti procent ročního obratu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy