Apoštol amerického antisemitismu není pro Česko neznámý

Martin Novák Martin Novák
24. 4. 2009 11:12
David Duke se setká se svými příznivci v Praze a Brně

Praha - Bývalý přední aktivista Ku Klux Klanu a jeden z nejznámějších amerických antisemitů David Duke dnes přijíždí do České republiky prezentovat své názory. Jaké jsou?

Jméno David Duke se poprvé v bývalém Československu objevilo už v polovině sedmdesátých let.

Dobový tisk a televize často informovaly o aktivitách Ku Klux Klanu (KKK), v jehož vedení tehdy Duke figuroval. Československá propaganda ovšem zkreslovala realitu v tom smyslu, že KKK vykreslovala jako organizaci, která se těší podpoře většiny bílých Američanů i americké vlády.

Devětapadesátiletý rodák z Oklahomy o sobě tvrdí, že nevyznává nadřazenost bílé rasy nad ostatními. Sám sebe označuje jako člověka, který hájí zájmy bílých Američanů jako jedné z komunit v zemi.

David Duke.
David Duke. | Foto: Wikimedia Commons

Podle něj má každá rasa právo na život podle svých představ a na rozvíjení své kultury, ale v zájmu všech je, aby lidé jednotlivých ras žili odděleně.

Tato teorie je víceméně shodná s tím, co hlásala v minulosti vláda apartheidu v Jihoafrické republice. Oficiálně nemělo jít o nadvládu bílých nad barevnými, ale o jejich oddělenou existenci.

Před loňskými prezidentskými volbami v rozhlasovém interview prohlásil, že proti Baracku Obamovi nic nemá, pokud se bývalý Illinoiský senátor angažuje v zájmu černochů. Nechce jej však za prezidenta Spojených států, protože v této funkci by nehájil práva a zájmy bílých Američanů.

Nepodporoval ovšem ani Johna McCaina, který prý bílé Američany „zradil."

Duke se angažoval v rasistickém hnutí už od mládí a studentských let. Ku klux klan se snažil reformovat tak, aby byl přijatelnější pro širší spektrum amerických bělochů. Propagoval nenásilné protesty a otevřel hnutí i zájemcům z řad žen a katolíků (dříve KKK přijímal jen protestanty a vůči katolické církvi byl nepřátelský).

Dnes jej za jednoho z úhlavních nepřátel považuje americká židovská komunita, neboť Duke se v posledních prezentuje především extrémním antisemitismem.

Židy obviňuje ze snahy vládnout ostatním a politika Izraele se dle jeho slov příliš neliší od nacistického Německa.

Nedávno dokonce podpořil německého popírače holocaustu Ernsta Zündela, odsouzeného do vězení. Duke jej označil za politického vězně (v USA na rozdíl od řady evropských zemí není popírání holokaustu trestné).

„Přednášet" jezdí Duke často a rád do Ruska a na Ukrajinu, kam jej zvou různé antisemitské organizace a instituce.

Německý popírač holokaustu Ernst Zündel (uprostřed) je Dukeovým oblíbencem.
Německý popírač holokaustu Ernst Zündel (uprostřed) je Dukeovým oblíbencem. | Foto: Reuters

Vystoupil i v islámských zemích, extrémně nepřátelských Izraeli. Navštívil Sýrii a zúčastnil se v Teheránu známé konference popíračů holocaustu, které organizoval a slavnostně zahajoval íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Jeho pokusy o úspěch v politice ale vždy ztroskotaly. Pokoušel se ve volbách stát postupně senátorem za Louisianu, guvernérem Louisiany, senátorem, členem Sněmovny reprezentantů a dokonce i prezidentem USA.

Zkoušel to nejprve jako demokrat, poté jako republikán. Ale vždy neúspěšně. A tak jezdí po světě, pořádá setkání se svými obdivovateli a propaguje své knihy.

Jako teď o víkendu v Praze a Brně.


 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy