Antisemita Ahmadínežád prý má židovské kořeny

Michal Žák Michal Žák
4. 10. 2009 11:32
Na původ jednoho z největších popíračů holokaustu upozornil britský deník
Tato fotografie je novější. I zde ovšem Ahmadínežád ukazuje své doklady.
Tato fotografie je novější. I zde ovšem Ahmadínežád ukazuje své doklady. | Foto: Reuters

Teherán - Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád se řadí mezi největší antisemity a popírače holokaustu na světě.

Politik, jenž v minulosti vyzýval k vymazání Izraele z mapy světa, prý má židovské kořeny.

Tvrdí to alespoň britský deník The Daily Telegraph, jemuž jako důkaz posloužila fotografie z března 2008, na níž dvaapadesátiletý Ahmadínežád ukazuje své doklady.

Podle deníku ze snímku vyplývá, že se Ahmadínežád původně jmenoval Saburdžian, což je tradiční jméno íránských Židů z města Aradan. Právě tam se současný prezident narodil. Příjmení navíc figuruje na seznamu jmen vyhrazených pro íránské Židy, které sestavilo íránské ministerstvo vnitra.

Příjmení Saburdžian znamená v překladu "tkadlec" a rodiče si ho nechali změnit poté, co konvertovali k islámu. To byly malému Mahmúdovi čtyři roky.

Část expertů se shoduje, že nenávistí k Izraeli se Ahmadínežád vyrovnává s vlastní minulostí.

"Každá rodina, která konvertuje k jiné víře, získává novou identitu tím, že odsuzuje svou starou víru," vysvětlil Alí Núrizadí z Centra pro arabská a íránská studia. "Vypovídá to o něm velmi mnoho," dodal na prezidentovu adresu.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Podle policie se jeden člověk zranil. U nehody zasahuje i vrtulník záchranářů. Zatím není jasné, jak vážné zranění je.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy