Americká armáda posílá kvůli karavaně migrantů k Mexiku tisíce vojáků

ČTK ČTK
29. 10. 2018 21:43
Posily slíbil prezident Trump, který během vrcholící kampaně před kongresovými volbami zdůrazňuje nutnost tvrdého přístupu k nelegálním migrantům.
Karavana migrantů ze Střední Ameriky putuje do USA.
Karavana migrantů ze Střední Ameriky putuje do USA. | Foto: Reuters

Washington - Americká armáda v souvislosti s karavanou migrantů mířící Mexikem na sever rozmístí na mexické hranici asi 5200 vojáků. Dnes o tom s odvoláním na ministerstvo obrany informovaly agentury AP a Reuters. Reuters uvedl, že k hranici již nyní bylo vysláno 800 vojáků, podle AP pak zbývajících asi 4400 k pomezí zamíří ještě tento týden. Washington původně hovořil nejvýše o tisícovce vojáků. 

"Myslím, že prezident jasně prohlásil, že bezpečnost hranic znamená bezpečnost země," řekl na tiskové konferenci ve Washingtonu generál Terrence O'Shaughnessy.

Televize Fox News oznámila, že vojáci vyslaní na hranici nebudou součástí bojových formací, ale podpůrných sborů, jako jsou ženisté, lékaři a zdravotníci či příslušníci leteckých jednotek. Podle informací Reuters ale někteří vojáci budou ozbrojeni.

Vedle vojenských posil chce na hranicích rozšířit svůj personál i pohraniční stráž. Letectvo plánuje, že přímo na pomezí letecky vysadí 400 pohraničníků, uvedla televize Fox News.

Trump o plánu zabránit migrantům vstoupit do USA informoval minulý týden s tím, že zvažuje vydání výnosu, který by pozastavil právo cizinců prchajících ze své země vstoupit na americké území a požádat o azyl. Prezident, který předloni učinil z migrace své ústřední předvolební téma, nyní migranty opět vykresluje jako nebezpečné zločince a opoziční demokraty obviňuje z toho, že je podporují.

"Mnoho členů gangů a velmi špatných lidí je součástí karavany, která míří k naší jižní hranici. Prosím, vraťte se zpět, do Spojených států nebudete bez absolvování zákonem stanoveného procesu vpuštěni," napsal dnes Trump na twitteru. "Tohle je invaze do naší země a čeká na vás naše armáda!" dodal.

Ostrahu hranice s Mexikem již v minulosti posílilo asi 2000 příslušníků národní gardy. Spolu s nově očekávanými vojáky by měli pohraniční stráži poskytovat především logistickou a materiální pomoc.

Podle ministra obrany Jamese Mattise zatím k jižní hranici Spojených států zamířily mobilní bariéry.

K hranicím USA v současnosti míří dvě karavany migrantů, v nichž jsou i celé rodiny prchající před chudobou a vysokou kriminalitou. Větší skupina čítá okolo 7000 lidí především z Hondurasu a Guatemaly a nachází se v jihomexickém státě Oaxaca zhruba měsíc pěší cesty od hranice.

Karavana tisíců migrantů ze Střední Ameriky směřuje k hranici USA. Lidé zejména z Hondurasu utíkají před bídou a vysokou kriminalitou. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 minutami

Z nizozemského muzea někdo ukradl obraz van Gogha. Bylo zavřené kvůli epidemii

Neznámí pachatelé ukradli z muzea Singer Laren v nizozemském Larenu východně od Amsterodamu obraz Vincenta van Gogha. Oznámila to nizozemská agentura ANP. Muzeum je kvůli epidemii uzavřené. Zda zloději odnesli i jiná umělecká díla, není zatím jasné.

Obraz Jarní zahrada z roku 1884 byl zapůjčen z muzea v Groningenu pro výstavu Zrcadlo duše, na níž mohli v Larenu do uzavření expozice návštěvníci vidět díla malířů tvořících ve stylu neoimpresionismu, pointilismu, expresionismu a kubismu. Na instalaci výstavy se podílelo amsterodamské Rijksmuseum.

Policie zatím po pachatelích pátrá. Muzeum Singer Laren bylo zřízeno k prezentaci děl z pozůstalosti amerického sběratele Williama Singera, potomka miliardářské rodiny pittsburghských ocelářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy