Alžběta královnou Francie? Návrh tu byl

lem, BBC
16. 1. 2007 0:00
Londýn - V polovině 50. let minulého století uvažovala Paříž o vstupu do britského Společenství. Francii by pak formálně vládla britská královna.

O údajné unii Velké Británie a Francie se mluví v odtajněných dokumentech Britského národního archivu, které se dostaly do rukou redaktorům BBC.

Unie Francie a Británie nemožná

"Při své návštěvě Londýna navrhl francouzský premiér Guy Mollet možnost vytvoření unie mezi Británií a Francií," stojí ve zprávě britského archivu ze dne 10. září 1956.

Paříž tehdy prostřednictvím svého premiéra hledala spojenectví Británie hlavně kvůli konfliktům na Blízkém východě.

Poté, co Londýn nabídku na vytvoření unie odmítl, anglofil Mollet nabídl podle dokumentů svému protějšku Anthonymu Edenovi vstup Francie do Britského společenství národů.

Tajný dokument z 28. září téhož roku ukazuje, že postoj britského kabinetu již nebyl tak jednotný. Nakonec přesto zvítězili odpůrci návrhu.

Je to nesmysl, míní historik

Údiv nad zprávou netají například uznávaný francouzský historik Henri Soutou, jehož reportéři BBC pro svůj dokumentární pořad o nerealizovaném spojení dvou tradičních rivalů rovněž vyzpovídali.

"Jsem skutečně zaskočen, protože tato myšlenka je tak nesmyslná. Nápad vstoupit do Společenství a souhlasit s vedoucí úlohou Jejího Veličenstva by nebyl průchozí. Kdyby se to vědělo dříve, Molletovi by hrozil soudní proces," prohlásil pro BBC profesor moderních dějin Sorbonnské univerzity.

Obdobný údiv nad nově zveřejněnými dokumenty nesrývá ani francouzský poslanec Jacques Myard.

"Abych pravdu řekl, jsem zděšen. Doposud jsem měl o Molletovi dobré mínění, ale asi ho změním," prohlásil. "Ve školních učebnicích to ale nenajdete."

Vše zažehnalo EHS

Ve francouzských archivech zprávy o podobném návrhu neexistují.

Pravděpodobně proto, že po stažení britských vojsk od Suezu byla bitva s egyptským prezidentem Násirem ztracena a nutnost britsko-francouzské spolupráce pomalu upadala.

O rok později pak byly položeny základy Evropského hospodářského společenství a zatímco Francie jednala s Německem, Velká Británie se držela zpátky.

 

Právě se děje

Další zprávy