Aljaška v rukou Ameriky - nákup tisíciletí

ven, čtk, Reuters
30. 3. 2007 15:23
Juneau - Už 140 let patří Aljaška Spojeným státům. Amerika ji koupila od Ruska a obchod by se dal označit za historické terno. Uvnitř VIDEO

ZÁKLADNÍ FAKTA O ALJAŠCE

  • Největší stát USA (nyní 1,7 milionu km2) leží v severovýchodní části Severní Ameriky. K Aljašce patří i Aleuty - 110 ostrovů v Tichém oceánu. Velmi členité pobřeží má délku kolem 70.000 kilometrů.
  • Má asi 627.000 obyvatel (v roce 1880 to bylo jen 34.000). Kromě bělochů zde žijí i Eskymáci, Aleuťané a Indiáni. 
  • Hlavním městem je Juneau (31.000 obyvatel), největším městem Anchorage (275.000 obyvatel). 
  • Na Aljašce se těží zlato, měď, stříbro a dalších kovy včetně uranu. Jsou zde vydatná naleziště ropy a zemního plynu. Významný je rybářský průmysl a v poslední době také turistika. 
  • S výjimkou malé části území zůstává průměrná teplota po větší část roku 0°C. Vegetační období je pouhých 120 dnů. 
  • Kromě státní vlajky, pečeti a hymny má Aljaška také svou rybu - tou byl uznán chinook losos
  • Asi na třetině území jsou rezervace a chráněné oblasti. Je zde i 47 aktivních sopek či tři milióny jezer, lesy pokrývají třetinu území. 
  • Na Aljašce je též nejvyšší hora Severní Ameriky, Mount McKinley (Indiáni horu nazývali Denali; měří 6194 metrů).

Nekonečné lesy, tisíce jezer, medvědi lovící ryby v řekách. Ale také obrovská naleziště mědi, stříbra, uranu a především ropy. To všechno je Aljaška, největší stát Spojených států amerických.

Foto: čtk
Foto: čtk

Právě v těchto dnech si svět připomíná 140 let od chvíle, co USA koupily Aljašku od Ruska.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO

Rusku se Aljaška nezdála dobrá 

Rusům prý Aljaška nepřinášela žádné zisky, Američané ale o nerostném bohatství tohoto území nejspíše věděli. Rusko prodalo Aljašku 30. března 1867 za 7,2 milionu dolarů (nyní dle přepočtů přes 90 milionů USD), přičemž jen o něco větší území tehdejší kolonie Louisiany (zahrnovala řadu států jiho- a středozápadu USA) koupily v roce 1803 od Francie za 15 milionů dolarů. Původně chtěl tehdejší car Alexandr II. prodat zem Britům, ti o ni však nestáli.

Aljaška je 49. státem USA od ledna 1959.

Území, jehož název je převzat z aleutského slova Alyeska, což znamená Velká země, objevil v roce 1741 Vitus Jonassen Bering, dánský mořeplavec a badatel v ruských službách. Rusové tam poprvé vkročili v polovině 18. století, o století později jich tam ale žilo jen přibližně 800. Na Aljašce vyrostlo několik ruských osad i pravoslavných kostelů, které se v řadě míst zachovaly dosud.

Říkali jí lednička, ale je to spíše trezor

Po nákupu se v USA vtipkovalo, že jsou to hříšné peníze za takovou "ledničku" či "horu ledu". Kritické hlasy ale umlčel fakt, že USA zaplatily Rusku za hektar území zhruba čtyři centy. Koupě se navíc záhy ukázala jako největší terno od koupě Louisiany z hlediska hospodářského i strategického. 

Již za 20 let totiž bylo na Aljašce objeveno zlato. Na sever USA se v době "zlaté horečky" vydaly statisíce dobrodruhů s vidinou snadného zisku. Do první světové války se zde vytěžilo zlato za víc než bilion dolarů.

Ropa nad zlato

I dnes se zde zlato nachází, jeho roční těžba ovšem nevynáší víc než ropa vytěžená za jediný den. A právě velká naleziště "černého zlata" (první nález byl oznámen již v roce 1900) tvoří hlavní část aljašského bohatství, i když o "ropné horečce" se dá mluvit až po úspěšném vrtu z června 1968. Aljaška získala v září 1969 za pronájem práv v těžební oblasti téměř 900.000 miliónů dolarů. Začala výstavba transaljašského ropovodu, který ústí v nezamrzajícím přístavu Valdez. První tanker s ropou odtud odplul v srpnu 1977.

 

Právě se děje

Další zprávy