Ahmadínežád: USA se musí omluvit za zločiny proti Íránu

Roman Gazdík
28. 1. 2009 13:50
Brzy poznáme, zda jde v USA o skutečnou změnu, říká íránský prezident
Foto: Reuters

Teherán - Podle íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda by se měly Spojené státy omluvit íránskému národu za všechny předešlé zločiny, které proti němu údajně spáchaly.

Ahmadínežád po listopadových prezidentských volbách pogratuloval úspěšnému demokratickému kandidátovi Baracku Obamovi, který je na rozdíl od svého předchůdce ochoten se s ním setkat.

Ve středu však íránský prezident upozornil, že je nutné, aby ve svém přístupu USA sáhly k "fundamentální změně".

"Vítáme změnu, ale za podmínky, že bude změna fundamentální a správně pojatá," prohlásil prezident, který se sám letos bude ucházet o druhé funkční období. "Změna se může udát dvěma způsoby. Zaprvé fundamentální a efektivní změna, zadruhé... změna taktiky... Pokud změna znamená to druhé, brzy se to ukáže."

"Ti, kdo chtějí dělat změny", stojí podle Ahmadínežáda před jasnou volbou:

"Měli by se omluvit íránskému národu a pokusit se odčinit svou temnou minulost a zločiny, které spáchali na íránském národu."

Íránský islámský režim se k moci dostal v roce 1979 skrze lidovou revoluci proti šáhovi Rézovi Pahlavímu podporovanému Spojenými státy. Později USA během iránsko-irácké války stály na straně Saddáma Husajna.

Ahmadínežád je sice prezidentem, ale konečné slovo má ajatolláh Chameneí
Ahmadínežád je sice prezidentem, ale konečné slovo má ajatolláh Chameneí | Foto: Reuters

USA naproti tomu nemohou zapomenout na obsazení americké ambasády v Teheránu íránskými radikály v listopadu 1979, po němž bylo 52 diplomatů zadržováno v budově jako rukojmí po 444 dní.

Obama ve svém pondělním interview s dubajskou televizí Al Arabíja vyzval Írán k tomu, aby "otevřel svou pěst", a vztahy mezi oběma zeměmi se tak mohly zlepšit. Nový prezident se však podobně jako George Bush hodlá zasadit, aby Írán skoncoval se svým jaderným programem.

Teherán tvrdí, že uran obohacuje pouze pro mírové účely, Rada bezpečnosti OSN se ale obává, že může být materiál zneužit k výrobě jaderných zbraní.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy