reklama
 
 

"Nepřipadá v úvahu." Africké státy nechtějí zřizovat centra pro migranty na svém území

Aktualizováno 28. 6. 2018 18:38
Severoafrické země se jedna po druhé vymezují proti návrhům Evropské unie na zřizování středisek pro migranty už v Africe.

Alžír/Rabat - Severoafrické země se jedna po druhé začaly vymezovat vůči návrhům zaznívajícím v Evropské unii, že by se už na africkém kontinentu měla zřizovat záchytná střediska pro migranty mířící do Evropy. K odmítavému stanovisku Libye se přidalo také Alžírsko a Maroko.

Alžírský ministr zahraničí Abdal Kádir Misálih ve čtvrtek zcela vyloučil, že by se v jeho zemi měla zřizovat záchytná střediska pro migranty mířící z Afriky do Evropy. "Nepřipadá absolutně v úvahu, aby Alžírsko otevíralo záchytná centra pro pokoutné migranty na svém území," prohlásil ministr. "EU má prostředky pro řešení krize," dodal.

Po něm se ozval i šéf marocké diplomacie Násir Búrita. "Maroko odmítá a vždy odmítalo takovéto metody řešení otázky migračních toků," řekl Búrita po setkání v Rabatu se svým španělským protějškem Josepem Borrellem. Zároveň odsoudil snahu o příliš "snadná řešení" a "kontraproduktivní mechanismy".

V zemích Evropské unie, jejichž nejvyšší představitelé se ve čtvrtek na jednání v Bruselu věnují hlavně problému migrace, zaznívají názory, že by se zmíněná střediska měla budovat už v afrických zemích. Kromě Libye, Alžírska či Maroka se uvažuje i o Tunisku nebo evropské Albánii.

Cílem je mimo jiné odrazovat migranty od toho, aby se vydávali na životu nebezpečnou cestu přes Středozemní moře, čímž pak nutí podle mezinárodních pravidel hlavně Evropany, aby jim poskytovali pomoc a umísťovali je na starém kontinentu.

Nechuť zřizovat nová centra na svém území projevila v předchozích dnech jako první Libye, která je už tak zahlcená desítkami tisíc migrantů. Libyjský vicepremiér Ahmad Maítík zřizování táborů pro migranty v Libyi vyloučil v pondělí na společné tiskové konferenci s italským ministrem vnitra a vicepremiérem Matteem Salvinim.

Video: Na migranty se nabalil obrovský byznys, už přesahuje zisky z obchodu s narkotiky, říká Schroth

Převaděči udělají kvůli penězům cokoliv, dál budou riskovat životy lidí, upozorňuje Jan Schroth z Mezinárodní organizace pro migraci. | Video: Daniela Drtinová |  16:26

autor: ČTK | 28. 6. 2018 18:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama