Aboridžinci byli první, uznala Austrálie po staletích

Jana Černá
13. 2. 2013 11:31
Návrh zákona o původním obyvatelstvu prošel parlamentem, následovat bude referendum
Aboridžinci.
Aboridžinci. | Foto: Reuters

Canberra - Australský parlament jednomyslně schválil návrh zákona, který oficiálně uznává aboridžince a lid ostrovů Torreské úžiny za první obyvatele Austrálie.

Zákon je dalším z řady kroků, které mají dopomoci uznání původních obyvatel zakotvit přímo do ústavy. Tomu má v závěrečné fázi předcházet referendum. Posvěcení parlamentem je tak vnímáno i jako snaha o vyvolání příznivé atmosféry pro závěrečné hlasování.

Parlament návrh schválil v době pátého výročí historického projevu bývalého premiéra Kevina Rudda, který se jménem vlády původním obyvatelům omluvil za nespravedlnosti způsobené v minulosti.

"Nesmíme cítit vinu za události, které v minulosti této země již proběhly. Musíme ale cítit odpovědnost za věci, které zůstávají nedokončené," citoval premiérku Julii Gillardovou deník The Australian.

200 let za Novým Zélandem

Opoziční lídr Anthony Abbott prohlásil, že uznání původu prvních obyvatel mohlo a mělo proběhnout již před dvěma stoletími, stejně jako na sousedním Novém Zélandu. Smlouva z Waitangi tam uznala nároky Maorů na vlastnictví země už v roce 1840, přiřkla jim i práva britských poddaných.

Abbott zároveň podotkl, že na návrhu zákona se koalice a opozice jednomyslně shodovala už při vyjednávání.

Referendum, jehož vyhlášení se odkládá již téměř tři roky, bude muset proběhnout do dvou let od definitivního schválení nového zákona. Jeden z termínů byl stanoven i na letošní rok, vláda ho ale zrušila. Proto byl nyní hraniční termín zakotven přímo do návrhu.

 

Právě se děje

Další zprávy