Santa Clara (Kuba) - Kubánský disident Guillermo Fariňas ukončil protestní hladovku, kterou držel 135 dní. Je to reakce na středečním oznámením kubánského komunistického vedení, že propustí na svobodu 52 politických vězňů.
Zprávz přinesla agentura AFP s odvoláním na disidenty, kteří za Fariňasem docházejí do nemocnice ve středokubánské Santa Claře.
Fariňas zahájil hladovku po únorové smrti dalšího hladovkáře Orlanda Zapaty Tamaya. Požadoval propuštění 25 politických vězňů, kteří jsou ve špatném zdravotním stavu. Hospitalizován byl v březnu a dostával výživu nitrožilně.
Kubánský režim v současnosti podle odhadů vězní zhruba 200 opozičních aktivistů, což ostře odsuzují Evropská unie, Spojené státy i mezinárodní organizace bojující za lidská práva. Havana ale označuje disidenty za žoldáky placené USA..
V případu vězněných disidentů se zásadním způsobem angažovala katolická církev. Dosáhla již jednoho propuštění a také přemístění dalších blíže k jejich domovům.
Pětice prvních pěti disidentů bude moci opustit vězení v příštích několika dnech, ostatní pak v následujících měsících.
Ačkoliv podle španělského ministra zahraničí Miguela Angela Moratinose dohoda "otevírá novou éru na ostrově svobody", ochránci lidských práv zůstávají navýsost skeptičtí.
Uvolnění politických poměrů na Kubě je totiž stále v nedohlednu, ačkoliv moc po Fidelu Castrovi převzal oficiálně jeho bratr Raúl pokládaný za pragmatičtějšího politika, než je nezadržitelně stárnoucí a těžce nemocný "el líder supremo" (nejvyšší vůdce).
Nucený exil
Pětice propuštěných disidentů bude moci následně odletět i s nejbližšími příbuznými do Španělska. Tento krok ostře kritizoval mluvčí Kubánské komise pro lidská práva Elizardo Sánchez. "Nucený exil" totiž podle něj není totéž, co "bezpodmínečné propuštění na svobodu".
Laura Pollanová, vůdkyně "Dam v bílém", disidentské skupiny sdružující manželky vězněných odpůrců režimu, přesto cítí, že "Kuba je na prahu zásadních změn".