10letá dívka přemohla nemoc i byrokracii, má nové plíce

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 6. 2013 19:00
Až doposud nestoupali pacienti mladší 12let na americkém seznamu čekatelů na orgány
Sarah Murnaghanová.
Sarah Murnaghanová. | Foto: Youtube

Washington - Desetiletá Sarah Murnaghanová z Pensylvánie sice ještě nemá dobojováno, už teď ji však lze označit za vítězku.

Díky vytrvalosti svých rodičů se totiž stala prvním dítětem mladším dvanácti let, kterému americké úřady umožnily postoupit směrem nahoru na seznamu čekatelů na transplantaci orgánů dospělých dárců.

Doposud nové orgány dostávali přednostně pacienti starší dvanácti let, i v případě, že byl jejich stav méně vážný.

A jelikož je dětských dárců minimum, znamenalo to, že se malé děti nového orgánu téměř neměly šanci dočkat.

V minulém roce lékaři u pacientů mladších dvanácti let provedli pouze deset transplantací, zatímco dospělí měli to štěstí v 1700 případech.

Sarah Murnaghanová se narodila s cystickou fibrózou a prakticky vyrůstala po nemocnicích. V posledním roce se navíc její stav rapidně zhoršil. "Věděli jsme, že jednou bude potřebovat nové plíce, ale doufali jsme, že to bude později. Nemoc se však rychle rozvíjela," svěřil se CNN otec Fran Murnaghan.

Poslední měsíce už byla dívenka zcela závislá na dýchacích přístrojích a v květnu lékaři rodině řekli, že jí zbývá posledních pět týdnů života. Murnaghanovi to ale nevzdali. Na byrokratickém aparátu si vymohli výjimku. A vyšlapali tak cestu i pro další podobně postižené rodiny.

Ministryně zdravotnictví pomoc odmítla

V dopise se rodiče Sarah obrátili přímo na ministryni zdravotnictví Kathleen Sebeliusovou. Ta je ale odbyla s tím, že nemůže zasahovat do konkrétních případů. Pomohl až soud, jenž ministryni nařídil podmínky transplantací s okamžitou platností změnit.

Povedlo se, lékaři Sarah našli dárce a středeční šestihodinová operace proběhla bez komplikací. Malá pacientka se podle lékařů i rodiny rychle zotavuje a také prognóza je více než dobrá.

"Čeká ji dlouhá a trnitá cesta, my ale neusilujeme o něco snadného, nýbrž o cokoliv možného. A dárce nám to umožnil. Jeho příbuzní jsou skutečnými hrdiny," stojí v prohlášení rodiny.

Podle americké transplantační sítě byla podobná operace - transplantace plic dospělého dítěti - v USA od roku 2007 provedena teprve podruhé.

 

Právě se děje

Další zprávy