Vyrábíte zbraně, ale migranty odmítáte, vyčetl papež František některým zemím

ČTK ČTK
29. 9. 2019 16:22
U příležitosti Světového dne migrantů a uprchlíků odsoudil v neděli papež František některé země za to, že na jedné straně vyrábějí zbraně nasazované ve válkách v jiných zemích, a na straně druhé odmítají uprchlíky, které násilný konflikt z těchto zemí vyhnal.
Papež vystoupil v neděli na obranu uprchlíků a zároveň odhalil sochu, která znázorňuje 140 migrantů z různých kultur a historických období, jak se spolu tísní na lodi.
Papež vystoupil v neděli na obranu uprchlíků a zároveň odhalil sochu, která znázorňuje 140 migrantů z různých kultur a historických období, jak se spolu tísní na lodi. | Foto: Reuters

"Války zasahují jen některé části světa, ale válečné zbraně se vyrábějí a prodávají v jiných a ty pak nejsou ochotné přijímat uprchlíky, které tyto konflikty vytvářejí," prohlásil podle světových agentur papež, který je původem z Argentiny a jehož rodiče byli italští přistěhovalci.

Nedělní mše na Svatopetrském náměstí, kde jeho slova zazněla, se zúčastnilo mnoho migrantů a lidí z organizací, které jim pomáhají. Doprovázela ji směs africké, španělské a portugalské hudby prokládaný tradiční církevní hudbou.

Po jejím skončení papež František na náměstí slavnostně odhalil velkou bronzovo-hliněnou sochu kanadského umělce Timothyho Schmalze. Znázorňuje 140 migrantů z různých kultur a historických období, jak se spolu tísní na lodi.

Nízkost naší doby vyvolává obavy z druhých lidí, tvrdí papež

Podle webu cirkev.cz je nedělní Papežské poselství ke Světovému dni migrantů a uprchlíků podstatně širší. Podle papeže se dnešní svět staví stále elitářštěji a hruběji vůči vyhošťovaným lidem.

"Několik privilegovaných trhů se obohacuje na úkor takzvaných rozvojových zemí, které jsou nadále ochuzovány o jejich nejlepší přírodní a lidské zdroje. Války se odehrávají pouze v některých regionech, ovšem zbraně k jejich vedení se vyrábějí a prodávají v jiných částech světa, které však odmítají přijímat uprchlíky z válečných konfliktů," sdělil papež.

Migranti, uprchlíci, běženci a oběti obchodování s lidmi se stali symbolem vyřazování, neboť kromě nepřízně své vlastní životní situace jsou častokrát zatíženi negativním posudkem svého okolí, které je považuje za příčinu veškerého sociálního zla, píše podle webu církev.cz papež František s tím,že zloba a nízkost naší doby "násobí naše obavy z druhých lidí, neznámých, vyděděnců a cizinců". 

Papež už vystoupil na obranu migrantů například letos první týden v červenci, když pro ně sloužil mši ve Vatikánu. "Bývají podvedeni a ponecháni smrti v poušti, jsou mučeni, zneužíváni a podrobováni násilí v detenčních zařízeních, čelí vlnám neúprosného moře a v uprchlických táborech jsou ponecháváni příliš dlouho na to, aby se tyto tábory mohly nazývat dočasnými," prohlásil před přibližně 250 migranty a zástupci církevních a humanitárních organizací, které pomáhají uprchlíkům.

Papež se často dostává ohledně imigrační politiky do sporu například s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a s protiimigrantskými politiky v Evropě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy