Vědci ověří, jestli agresivitu způsobuje nezdravé jídlo

Josef Tuček
7. 2. 2008 15:40
Rozsáhlý výzkum proběhne ve třech britských vězeních
Dostane se sem člověk kvůli nevyvážené stravě? (Ilustrační foto)
Dostane se sem člověk kvůli nevyvážené stravě? (Ilustrační foto) | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Oxford - Ve třech britských vězeních začíná pokus, který může mít dalekosáhlé důsledky. Mohlo by z něj totiž vyplynout zjištění, že někteří zločinci, přestože jsou podle psychiatrických posudků duševně zdrávi, nemusí být za své násilné činy zcela zodpovědní.

Experiment bude zdánlivě zcela jednoduchý: vězni dostanou lepší jídlo.

Multivitamíny k jídlu

Ne snad, že by jim dozorci začali servírovat stejky nebo humry. Běžnou vězeňskou stravu prostě doplní tablety obsahující multivitamíny a minerály a také tobolky s rybím tukem, v němž jsou nenasycené mastné kyseliny.

Vědci chtějí zjistit, jestli díky tomu klesne ve vězeních agresivita odsouzených, a zda se také sníží počet zranění, které vězni sami sobě způsobují.

John Stein z Oxfordské univerzity, který studii vede, chce důkladně ověřit poznatek z britského vězení pro mladé delikventy ve městě Aylesbury. Tam už dříve začali podávat uvězněným výživové doplňky tak, aby strava dosáhla stravovacích hodnot doporučených lékaři. Výsledkem bylo, že vězni méně často (o 26 procent) porušovali vězeňské předpisy a spáchali o 37 procent méně násilných činů.

Podobné výsledky hlásila i jedna věznice v Nizozemsku.

Vliv na tělo. A co na mozek?

"Netvrdíme, že výživa je jediným faktorem ovlivňujícím mozkové funkce a chování. Ale myslíme si, že její význam je podceňován," uvedl profesor Stein v tiskové zprávě své univerzity.

Profesor John Stein zkoumá vztah jídla a násilného chování.
Profesor John Stein zkoumá vztah jídla a násilného chování. | Foto: University of Oxford

"Dávno víme, že výživa ovlivňuje naše fyzické zdraví a kondici, Měli bychom však zvážit, jestli nemá dopad i na zdraví duševní," doplnil jej Mark Walport, ředitel fondu Welcome Trust, který Steinovu studii zaplatí.

Dvojitě zaslepený pokus

Nový výzkum teď bude opravdu důkladný. Budou do něj zapojena hned tři vězení pro odsouzené muže ve věku od 16 do 21 let. Kontrolní skupina vězňů bude dostávat placebo. Tedy neúčinné pilulky, o nichž si ovšem zúčastnění budou myslet, že obsahují slibované vitamíny a potravinové doplňky.

A podle vědeckých standardů bude pokus takzvaně dvojitě zaslepený. Neboli ani vězni, ani výzkumníci, kteří s nimi přijdou do bezprostředního styku, nesmějí předem vědět, kdo dostává účinné tablety a kdo placebo.

Pokusným osobám bude také odebírána krev, aby výzkumníci zjistili, kolik živin je v ní obsaženo. Tento údaj porovnají s tím, jak impulsivně se daný člověk chová, jak hrubě se chová k ostatním a podobně.

Co je svobodná vůle?

Stanou se multivitamíny lékem proti agresivitě?
Stanou se multivitamíny lékem proti agresivitě? | Foto: Aktuálně.cz

Výsledek může být dost podstatný.

Právní řád totiž předpokládá, že zločinecké chování je výsledkem svobodné vůle jednotlivce. Existují sice polehčující okolnosti, ale základním východiskem pro rozhodování soudu o udělení trestu je, že člověk se mohl nezákonnému jednání vyhnout.

Teď se ověří, jestli je to plná pravda.

Může se totiž prokázat, že strava, ne jen její nedostatek, ale i její špatná výživová kvalita, ovlivňuje fungování mozku a vede k projevům větší agresivity. Což by vyvolalo otázku: Jak trestat provinilce, který nebyl za své násilné jednání zcela a vědomě odpovědný?

Současně by se však zřejmě dala snížit agresivita určitých sociálních skupin, pokud by dostávaly jiné, třeba státem dotované jídlo. Mohlo by se to ekonomicky vyplatit, protože při snížení násilného chování by se zmenšily škody na cizím majetku a zdraví.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy