Turecko koupí z Ruska systémy protivzdušné obrany za miliardy. Kontrakt vyvolal nervozitu v NATO

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 12. 2017 13:07
Turecko je první země Severoatlantické aliance, která kupuje nejnovější ruský systém protivzdušné obrany.
Ruské rakety S-400.
Ruské rakety S-400. | Foto: Reuters

Moskva - Rusko plánuje začít s prvními dodávkami systému protivzdušné obrany S-400 Turecku v březnu 2020. Ankara celkem koupí čtyři jednotky raket S-400 za 2,5 miliardy dolarů (asi 54 miliard Kč). Uvedl to v tisku Sergej Čemezov, který stojí v čele státní korporace Rostech, sdružující mimo jiné ruské zbrojovky.

"Mohu říci, že 45 procent z ceny kontraktu (Turci) vyplatí jako zálohu, 55 procent tvoří ruské úvěry," řekl Čemezov listu Kommersant. Zdůraznil, že Turecko je první země Severoatlantické aliance, která kupuje nejnovější ruský systém protivzdušné obrany.

Až dosud se v médiích objevovala suma dvou miliard dolarů. Hovořilo se také o tom, že dodávky by měly začít v listopadu 2019.

Kontrakt vyvolal podle amerického serveru U. S. News and World Report nervozitu v kruzích NATO, a to ze dvou důvodů: turecká armáda, druhá největší v alianci, bude nyní záviset na ruské výzbroji, která není kompatibilní s arzenály ostatních členských zemí. Politický problém představuje skutečnost, že smlouva byla uzavřena navzdory americkým sankcím proti Rusku vyhlášeným za anexi ukrajinského Krymu.

Čemezov v interview připustil, že Rostech v důsledku západních sankcí ztratil řadu odbytišť, například americký trh, pokud jde o automatické pušky Kalašnikov. Nové americké sankce, očekávané v únoru, budou podle něj bolestné a dotknou se i partnerů ruských firem. Ani nelze očekávat jejich zrušení v brzké době. "Počítám, že je za našeho života nezruší. Možná za vašeho, ale za mého určitě ne," řekl redaktorovi pětašedesátiletý Čemezov.

"Chápu to tak, že všechny tyto sankce jsou konkrétní příklad nekalé konkurence. Snaží se vyvíjet nátlak, protože si uvědomují, že naše zbraně jsou velice konkurenceschopné, cenově levnější, ale kvalitou nezaostávají za obdobnými zbraněmi z Ameriky či Evropy, naopak často je převyšují," prohlásil.

V rozhovoru Čemezov popřel, že by si přál stát se ruským premiérem, jak zaznívá ve spekulacích o možném nástupci nynějšího předsedy vlády Dmitrije Medveděva, jehož vláda podle tradice podá demisi po inauguraci nového prezidenta na jaře příštího roku.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy