To nejlepší z Moravy najdete v Louckém klášteře

Jana Patková
17. 8. 2015 7:00
Ve své době jeden z nejvýznamnějších klášterů Evropy je dnes chrámem vína. Do sklepení, kde můžete víno ochutnat, se vejde neuvěřitelných jeden a půl milionu lahví.
Prodejna vína v Louckém klášteře.
Prodejna vína v Louckém klášteře. | Foto: Znovín Znojmo

Znojmo – Loucký klášter ve Znojmě, to byl vlastně takový pokus o nový Šalamounův chrám. Premonstrátský klášter byl sice založen už v roce 1190 českým knížetem Konrádem Otou a jeho matkou Marií, svých monumentálních rozměrů ale nabyl až při barokní přestavbě.

Za to, že v něm biblický svatostánek dnes sotva někdo vidí, může Josef II. Když Loucký klášter v roce 1784 zrušil, velkolepá přestavba zůstala ze dvou třetin nedokončena. Zdejší proslulá knihovna byla odvezena do Strahovského kláštera, kde dodnes budí obdiv. A bylo ještě hůř. Obrovské a nevyužité prostory barokního konventu začalo používat vojsko jako kasárna, po celé 19. i 20. století. Armáda odtud odešla až v roce 1990.

Pohled na Loucký klášter.
Pohled na Loucký klášter. | Foto: Znovín Znojmo

Na přelomu tisíciletí si část chátrajícího objektu pronajala společnost Znovín Znojmo, začala s rekonstrukcí a postupně z kláštera vytvořila vyhledávaný turistický cíl. V přízemí je návštěvnické centrum společnosti s prodejnou, další prostory lze navštívit v rámci organizovaných prohlídek.

Podle vedoucí marketingu Evy Gargelové toto uspořádání prospělo všem. "Naše společnost sídlí v Šatově nedaleko Znojma. Přesto se tato asi třináctikilometrová vzdálenost stala příliš velkou pro cestu našich výrobků k zákazníkovi. V klášteře jsme zbudovali prodejnu vín, nádvoří se stalo vítaným parkovištěm pro pohodlné naložení nákupu."

Ve Znovíně naštěstí dbali i na historickou hodnotu Louckého kláštera a rozhodli se zprostředkovat jeho duchovní atmosféru návštěvníkům. V prvním patře tak můžete navštívit expozici vinařsko-bednářského muzea, obrazovou galerii a degustační sály.

Součástí kláštera je i vinařsko-bednářské muzeum.
Součástí kláštera je i vinařsko-bednářské muzeum. | Foto: Znovín Znojmo

S průvodcem pak můžete poznat rovněž interiéry kláštera, nádavkem vás seznámí s historií stavby i vinařství, které neoddělitelně patří jak ke Znojemsku, tak i k tomuto premonstrátskému klášteru.

"Však také prohlídka ve sklepních prostorech končí malou ochutnávkou vína," láká Eva Gargelová. "Kapacita sklepa dosahuje zhruba jeden a půl milionů lahví, ale s ohledem na prohlídkovou trasu využíváme pro uskladnění asi polovinu tohoto množství."

Klášter se turistům líbí čím dál víc. Na nádvoří je hlavní nástupní a výstupní zastávka turistického vláčku, který projíždí Znojmem a nabízí ty nejzajímavější pohledy na město.

Vloni byla v areálu otevřena prodejna ovoce ze Znojemska a vybudována studna s pitnou vodou. Letošní novinkou je model Divišova bleskosvodu na nádvoří kláštera – vynálezce Prokop Diviš totiž působil jako premonstrát právě v Louckém klášteře.

I když má společnost Znovín Znojmo snahu i nadále památku rekonstruovat, na celý klášter jí rozhodně síly nestačí. "Loucký klášter je momentálně majetkem Města Znojmo. Jedná se o obrovský stavební komplex, jehož opravu a údržbu by těžko zvládl jediný investor. Celému objektu by prospěl dotační program na obnovu a znovuoživení tak cenné historické stavební památky," doufá Eva Gargelová.

Další netypický turistický cíl v tuzemsku vám letní speciál Aktuálně.cz představí zase příští pondělí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy