To nejlepší z Moravy najdete v Louckém klášteře

Jana Patková
17. 8. 2015 7:00
Ve své době jeden z nejvýznamnějších klášterů Evropy je dnes chrámem vína. Do sklepení, kde můžete víno ochutnat, se vejde neuvěřitelných jeden a půl milionu lahví.
Prodejna vína v Louckém klášteře.
Prodejna vína v Louckém klášteře. | Foto: Znovín Znojmo

Znojmo – Loucký klášter ve Znojmě, to byl vlastně takový pokus o nový Šalamounův chrám. Premonstrátský klášter byl sice založen už v roce 1190 českým knížetem Konrádem Otou a jeho matkou Marií, svých monumentálních rozměrů ale nabyl až při barokní přestavbě.

Za to, že v něm biblický svatostánek dnes sotva někdo vidí, může Josef II. Když Loucký klášter v roce 1784 zrušil, velkolepá přestavba zůstala ze dvou třetin nedokončena. Zdejší proslulá knihovna byla odvezena do Strahovského kláštera, kde dodnes budí obdiv. A bylo ještě hůř. Obrovské a nevyužité prostory barokního konventu začalo používat vojsko jako kasárna, po celé 19. i 20. století. Armáda odtud odešla až v roce 1990.

Pohled na Loucký klášter.
Pohled na Loucký klášter. | Foto: Znovín Znojmo

Na přelomu tisíciletí si část chátrajícího objektu pronajala společnost Znovín Znojmo, začala s rekonstrukcí a postupně z kláštera vytvořila vyhledávaný turistický cíl. V přízemí je návštěvnické centrum společnosti s prodejnou, další prostory lze navštívit v rámci organizovaných prohlídek.

Podle vedoucí marketingu Evy Gargelové toto uspořádání prospělo všem. "Naše společnost sídlí v Šatově nedaleko Znojma. Přesto se tato asi třináctikilometrová vzdálenost stala příliš velkou pro cestu našich výrobků k zákazníkovi. V klášteře jsme zbudovali prodejnu vín, nádvoří se stalo vítaným parkovištěm pro pohodlné naložení nákupu."

Ve Znovíně naštěstí dbali i na historickou hodnotu Louckého kláštera a rozhodli se zprostředkovat jeho duchovní atmosféru návštěvníkům. V prvním patře tak můžete navštívit expozici vinařsko-bednářského muzea, obrazovou galerii a degustační sály.

Součástí kláštera je i vinařsko-bednářské muzeum.
Součástí kláštera je i vinařsko-bednářské muzeum. | Foto: Znovín Znojmo

S průvodcem pak můžete poznat rovněž interiéry kláštera, nádavkem vás seznámí s historií stavby i vinařství, které neoddělitelně patří jak ke Znojemsku, tak i k tomuto premonstrátskému klášteru.

"Však také prohlídka ve sklepních prostorech končí malou ochutnávkou vína," láká Eva Gargelová. "Kapacita sklepa dosahuje zhruba jeden a půl milionů lahví, ale s ohledem na prohlídkovou trasu využíváme pro uskladnění asi polovinu tohoto množství."

Klášter se turistům líbí čím dál víc. Na nádvoří je hlavní nástupní a výstupní zastávka turistického vláčku, který projíždí Znojmem a nabízí ty nejzajímavější pohledy na město.

Vloni byla v areálu otevřena prodejna ovoce ze Znojemska a vybudována studna s pitnou vodou. Letošní novinkou je model Divišova bleskosvodu na nádvoří kláštera – vynálezce Prokop Diviš totiž působil jako premonstrát právě v Louckém klášteře.

I když má společnost Znovín Znojmo snahu i nadále památku rekonstruovat, na celý klášter jí rozhodně síly nestačí. "Loucký klášter je momentálně majetkem Města Znojmo. Jedná se o obrovský stavební komplex, jehož opravu a údržbu by těžko zvládl jediný investor. Celému objektu by prospěl dotační program na obnovu a znovuoživení tak cenné historické stavební památky," doufá Eva Gargelová.

Další netypický turistický cíl v tuzemsku vám letní speciál Aktuálně.cz představí zase příští pondělí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

S ochranou maďarského plotu na hranicích bude pomáhat 50 českých policistů

S ochranou vnější hranice schengenského prostoru bude od 15. října na maďarsko-srbské hranici pomáhat 50 českých policistů. Na pondělním zasedání to schválila vláda, sdělil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kontingent bude na místě působit dva měsíce.

O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil minulý týden při návštěvě Maďarska premiér Andrej Babiš (ANO). Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun, peníze dnes kabinet uvolnil a budou převedeny do rozpočtu ministerstva vnitra.

Česko tak bude mít policejní kontingenty v Severní Makedonii, Slovinsku a Maďarsku. Hamáček minulý týden nabídl svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi prodloužení české policejní mise. Desítka českých policistů se na tamní hranici s Chorvatskem přesunula v létě.

"Česká republika jasně dává najevo, že jakkoli nemáme vnější hranici Schengenu, jsme solidární a na vnější hranici pomáháme," řekl Hamáček. Česko podle něj za poslední čtyři roky na ochranu a projekty spojené s ochranou vnější schengenské hranice vynaložilo 1,1 miliardy korun, na ochranu české hranice a výbavu policie 400 milionů.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Propuštění horníci dostanou od státu měsíčně 5300 korun, někteří až na pět let

Státní příspěvek 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka mají do budoucna získat také propuštění zaměstnanci Severočeských dolů (SD) ze skupiny ČEZ nebo Vršanské uhelné ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Počítá s tím návrh na úpravu nařízení vlády, který kabinet schválil. Na Twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V současné době mají podle nařízení nárok na příspěvek propuštění zaměstnanci 12 firem, loni v listopadu byla přidána Sokolovská uhelná.

"Všichni horníci, kteří budou muset skončit v důsledku útlumu hornické činnosti mají ode dneška stejné podmínky. Na vládě jsme na návrh MPO rozšířili restrukturalizační příspěvek pro dotčené pracovníky, a to na všechny subjekty, které v budoucnu ukončí těžbu," uvedl ministr.

Návrh počítá s tím, že se počet těchto firem rozroste na 17. Kromě Severočeských dolů a Vršanské uhelné mají mít na příspěvek nárok také tři dceřiné společnosti SD: Prodeco, Revitrans a SD - Kolejová doprava. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v předkládací zprávě materiálu uvedlo, že důvodem předložení tohoto návrhu je přijmout řešení, které by do budoucna alespoň částečně umožnilo minimalizovat očekávané dopady vyplývající ze ztráty zaměstnání zaměstnanců těchto firem.

"V případě všech v návrhu uvedených subjektů bude v budoucích letech ohroženo zaměstnání více než 5200 zaměstnanců (současný stav) zabývajících se těžbou hnědého uhlí, respektive činnostmi s těžbou přímo souvisejícími, v regionu (Ústecký kraj), který má v současné době nejvyšší nezaměstnanost v České republice. Ta k 30. červnu 2021 dosáhla výše 5,58 procenta, zatímco celková nezaměstnanost v rámci celé ČR dosáhla výše 3,73 procenta," napsalo v podkladech pro vládu MPO.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

T-Mobile do konce listopadu vypne svou mobilní síť 3G

T-Mobile začne na začátku října na Moravě vypínat svou starší mobilní síť 3G. Kompletní ukončení jejího provozu naplánoval na konec listopadu. Uvolněné frekvence v pásmu 2100 MHz chce využít pro rozvoj sítě 5G. Oznámil to v tiskové zprávě. Většina uživatelů by vypnutí sítě neměla nijak pocítit.

Konkurenční Vodafone 3G vypnul na konci letošního března. O2 začala síť postupně vypínat ve třech krocích od konce května. Důvodem je rovněž využití frekvencí pro novější technologii 5G.

Ukončení provozu 3G se podle mluvčí Zuzany Svobodové dotkne méně než jednoho procenta zákazníků T-Mobilu, jelikož drtivá většina v současnosti používaných mobilních telefonů využívá pro datové přenosy technologii LTE a nově prodávané smartphony stále častěji podporují i sítě 5G. Nejstarší telefony bez připojení k mobilnímu internetu budou nadále pro hlasové hovory i SMS využívat síť GSM, která zůstává v plném provozu a její pokrytí je výrazně širší než pokrytí sítě 3G.

"Vypnutí sítě 3G naši zákazníci nijak negativně nepocítí, protože její roli již před dlouhou dobou převzala síť LTE (4G). Pro operátory je ale uvolnění pásma 2100 MHz velmi důležité pro další rozvoj nejmodernější vysokorychlostní sítě 5G,“ uvedl manažer INS a Fix produktového managementu Zdeněk Bumbálek.

Postup, jak ověřit, zda je zákazník na vypnutí sítě 3G připraven, lze nalézt na stránce http://www.t-mobile.cz/3g. Soukromé i firemní zákazníky, které může ukončení provozu sítě 3G ovlivnit, T-Mobile informoval prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy