To nejlepší z Moravy najdete v Louckém klášteře

Jana Patková
17. 8. 2015 7:00
Ve své době jeden z nejvýznamnějších klášterů Evropy je dnes chrámem vína. Do sklepení, kde můžete víno ochutnat, se vejde neuvěřitelných jeden a půl milionu lahví.
Prodejna vína v Louckém klášteře.
Prodejna vína v Louckém klášteře. | Foto: Znovín Znojmo

Znojmo – Loucký klášter ve Znojmě, to byl vlastně takový pokus o nový Šalamounův chrám. Premonstrátský klášter byl sice založen už v roce 1190 českým knížetem Konrádem Otou a jeho matkou Marií, svých monumentálních rozměrů ale nabyl až při barokní přestavbě.

Za to, že v něm biblický svatostánek dnes sotva někdo vidí, může Josef II. Když Loucký klášter v roce 1784 zrušil, velkolepá přestavba zůstala ze dvou třetin nedokončena. Zdejší proslulá knihovna byla odvezena do Strahovského kláštera, kde dodnes budí obdiv. A bylo ještě hůř. Obrovské a nevyužité prostory barokního konventu začalo používat vojsko jako kasárna, po celé 19. i 20. století. Armáda odtud odešla až v roce 1990.

Pohled na Loucký klášter.
Pohled na Loucký klášter. | Foto: Znovín Znojmo

Na přelomu tisíciletí si část chátrajícího objektu pronajala společnost Znovín Znojmo, začala s rekonstrukcí a postupně z kláštera vytvořila vyhledávaný turistický cíl. V přízemí je návštěvnické centrum společnosti s prodejnou, další prostory lze navštívit v rámci organizovaných prohlídek.

Podle vedoucí marketingu Evy Gargelové toto uspořádání prospělo všem. "Naše společnost sídlí v Šatově nedaleko Znojma. Přesto se tato asi třináctikilometrová vzdálenost stala příliš velkou pro cestu našich výrobků k zákazníkovi. V klášteře jsme zbudovali prodejnu vín, nádvoří se stalo vítaným parkovištěm pro pohodlné naložení nákupu."

Ve Znovíně naštěstí dbali i na historickou hodnotu Louckého kláštera a rozhodli se zprostředkovat jeho duchovní atmosféru návštěvníkům. V prvním patře tak můžete navštívit expozici vinařsko-bednářského muzea, obrazovou galerii a degustační sály.

Součástí kláštera je i vinařsko-bednářské muzeum.
Součástí kláštera je i vinařsko-bednářské muzeum. | Foto: Znovín Znojmo

S průvodcem pak můžete poznat rovněž interiéry kláštera, nádavkem vás seznámí s historií stavby i vinařství, které neoddělitelně patří jak ke Znojemsku, tak i k tomuto premonstrátskému klášteru.

"Však také prohlídka ve sklepních prostorech končí malou ochutnávkou vína," láká Eva Gargelová. "Kapacita sklepa dosahuje zhruba jeden a půl milionů lahví, ale s ohledem na prohlídkovou trasu využíváme pro uskladnění asi polovinu tohoto množství."

Klášter se turistům líbí čím dál víc. Na nádvoří je hlavní nástupní a výstupní zastávka turistického vláčku, který projíždí Znojmem a nabízí ty nejzajímavější pohledy na město.

Vloni byla v areálu otevřena prodejna ovoce ze Znojemska a vybudována studna s pitnou vodou. Letošní novinkou je model Divišova bleskosvodu na nádvoří kláštera – vynálezce Prokop Diviš totiž působil jako premonstrát právě v Louckém klášteře.

I když má společnost Znovín Znojmo snahu i nadále památku rekonstruovat, na celý klášter jí rozhodně síly nestačí. "Loucký klášter je momentálně majetkem Města Znojmo. Jedná se o obrovský stavební komplex, jehož opravu a údržbu by těžko zvládl jediný investor. Celému objektu by prospěl dotační program na obnovu a znovuoživení tak cenné historické stavební památky," doufá Eva Gargelová.

Další netypický turistický cíl v tuzemsku vám letní speciál Aktuálně.cz představí zase příští pondělí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy