To nejlepší z Moravy najdete v Louckém klášteře

Jana Patková
17. 8. 2015 7:00
Ve své době jeden z nejvýznamnějších klášterů Evropy je dnes chrámem vína. Do sklepení, kde můžete víno ochutnat, se vejde neuvěřitelných jeden a půl milionu lahví.
Prodejna vína v Louckém klášteře.
Prodejna vína v Louckém klášteře. | Foto: Znovín Znojmo

Znojmo – Loucký klášter ve Znojmě, to byl vlastně takový pokus o nový Šalamounův chrám. Premonstrátský klášter byl sice založen už v roce 1190 českým knížetem Konrádem Otou a jeho matkou Marií, svých monumentálních rozměrů ale nabyl až při barokní přestavbě.

Za to, že v něm biblický svatostánek dnes sotva někdo vidí, může Josef II. Když Loucký klášter v roce 1784 zrušil, velkolepá přestavba zůstala ze dvou třetin nedokončena. Zdejší proslulá knihovna byla odvezena do Strahovského kláštera, kde dodnes budí obdiv. A bylo ještě hůř. Obrovské a nevyužité prostory barokního konventu začalo používat vojsko jako kasárna, po celé 19. i 20. století. Armáda odtud odešla až v roce 1990.

Pohled na Loucký klášter.
Pohled na Loucký klášter. | Foto: Znovín Znojmo

Na přelomu tisíciletí si část chátrajícího objektu pronajala společnost Znovín Znojmo, začala s rekonstrukcí a postupně z kláštera vytvořila vyhledávaný turistický cíl. V přízemí je návštěvnické centrum společnosti s prodejnou, další prostory lze navštívit v rámci organizovaných prohlídek.

Podle vedoucí marketingu Evy Gargelové toto uspořádání prospělo všem. "Naše společnost sídlí v Šatově nedaleko Znojma. Přesto se tato asi třináctikilometrová vzdálenost stala příliš velkou pro cestu našich výrobků k zákazníkovi. V klášteře jsme zbudovali prodejnu vín, nádvoří se stalo vítaným parkovištěm pro pohodlné naložení nákupu."

Ve Znovíně naštěstí dbali i na historickou hodnotu Louckého kláštera a rozhodli se zprostředkovat jeho duchovní atmosféru návštěvníkům. V prvním patře tak můžete navštívit expozici vinařsko-bednářského muzea, obrazovou galerii a degustační sály.

Součástí kláštera je i vinařsko-bednářské muzeum.
Součástí kláštera je i vinařsko-bednářské muzeum. | Foto: Znovín Znojmo

S průvodcem pak můžete poznat rovněž interiéry kláštera, nádavkem vás seznámí s historií stavby i vinařství, které neoddělitelně patří jak ke Znojemsku, tak i k tomuto premonstrátskému klášteru.

"Však také prohlídka ve sklepních prostorech končí malou ochutnávkou vína," láká Eva Gargelová. "Kapacita sklepa dosahuje zhruba jeden a půl milionů lahví, ale s ohledem na prohlídkovou trasu využíváme pro uskladnění asi polovinu tohoto množství."

Klášter se turistům líbí čím dál víc. Na nádvoří je hlavní nástupní a výstupní zastávka turistického vláčku, který projíždí Znojmem a nabízí ty nejzajímavější pohledy na město.

Vloni byla v areálu otevřena prodejna ovoce ze Znojemska a vybudována studna s pitnou vodou. Letošní novinkou je model Divišova bleskosvodu na nádvoří kláštera – vynálezce Prokop Diviš totiž působil jako premonstrát právě v Louckém klášteře.

I když má společnost Znovín Znojmo snahu i nadále památku rekonstruovat, na celý klášter jí rozhodně síly nestačí. "Loucký klášter je momentálně majetkem Města Znojmo. Jedná se o obrovský stavební komplex, jehož opravu a údržbu by těžko zvládl jediný investor. Celému objektu by prospěl dotační program na obnovu a znovuoživení tak cenné historické stavební památky," doufá Eva Gargelová.

Další netypický turistický cíl v tuzemsku vám letní speciál Aktuálně.cz představí zase příští pondělí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy