Obrazem: Jak by vypadaly stanice metra D, kdyby je navrhovali studenti? Šestice z ČVUT to zkusila

Návrh Daniela Mochnackého stanice Pankrác.
Takhle navrhl student Marek Barjak stanici Nádraží Krč. "Nástupiště je doplněné o protiskluzové matné průsvitné sklo, které dodává místu atmosféru a noblesu. Díky použití skleněné podlahy působí lehce a vzdušně," myslí si Barjak.
Na nástupiště se dá dostat třemi cestami a celá konstrukce se podle autora snaží respektovat přilehlou dominantu, tedy budovu krčského nádraží. „Orientace konstrukce je otevřená vůči jezírku. V perspektivě to na jedné straně vytváří dojem uzavřenosti, na druhé straně naopak dojem vzdušnosti,“ popisuje Barjak.
Přestupní stanice Náměstí míru je podle autora návrhu Jana Bittnera strohá, ale přehledná. „Jediné, co potřebujeme, je držet se modré linky,“ vysvětluje student.
V návrhu počítá Bittner s pouhými dvěma východy, které by podle něj přinesly lepší orientaci. „Spousta východů v současné podobě působí zmatek. Ve vestibulu pak vzniká jakási zdvojená podzemní ulice,“ myslí si Bittner.
Foto: Daniel Mochnacký
Domácí Domácí
4. 9. 2016 13:32
Studenti druhého ročníku architektury z ČVUT nebyli spokojeni s podobou návrhů stanic na plánované trase D, kterou vytvořila firma Metroprojekt. Rozhodli se tak, že si v rámci studia zkusí vytvořit svůj vlastní projekt, v němž se pokusí šest ze stanic navrhnout vlastním a moderním způsobem. Návrhy vytvořili pod vedením docenta Rothbauera a nyní je prezentují například na Facebooku, kde sklízejí ovace nejen Pražanů. Rozhodli se pracovat především s betonem, modrou barvou a osvětlením. Podívejte se v naší galerii, jak by si nové stanice představovali.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 56 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy