Obrazem: Jak by vypadaly stanice metra D, kdyby je navrhovali studenti? Šestice z ČVUT to zkusila

Návrh Daniela Mochnackého stanice Pankrác.
Takhle navrhl student Marek Barjak stanici Nádraží Krč. "Nástupiště je doplněné o protiskluzové matné průsvitné sklo, které dodává místu atmosféru a noblesu. Díky použití skleněné podlahy působí lehce a vzdušně," myslí si Barjak.
Na nástupiště se dá dostat třemi cestami a celá konstrukce se podle autora snaží respektovat přilehlou dominantu, tedy budovu krčského nádraží. „Orientace konstrukce je otevřená vůči jezírku. V perspektivě to na jedné straně vytváří dojem uzavřenosti, na druhé straně naopak dojem vzdušnosti,“ popisuje Barjak.
Přestupní stanice Náměstí míru je podle autora návrhu Jana Bittnera strohá, ale přehledná. „Jediné, co potřebujeme, je držet se modré linky,“ vysvětluje student.
V návrhu počítá Bittner s pouhými dvěma východy, které by podle něj přinesly lepší orientaci. „Spousta východů v současné podobě působí zmatek. Ve vestibulu pak vzniká jakási zdvojená podzemní ulice,“ myslí si Bittner.
Foto: Daniel Mochnacký
Domácí Domácí
4. 9. 2016 13:32
Studenti druhého ročníku architektury z ČVUT nebyli spokojeni s podobou návrhů stanic na plánované trase D, kterou vytvořila firma Metroprojekt. Rozhodli se tak, že si v rámci studia zkusí vytvořit svůj vlastní projekt, v němž se pokusí šest ze stanic navrhnout vlastním a moderním způsobem. Návrhy vytvořili pod vedením docenta Rothbauera a nyní je prezentují například na Facebooku, kde sklízejí ovace nejen Pražanů. Rozhodli se pracovat především s betonem, modrou barvou a osvětlením. Podívejte se v naší galerii, jak by si nové stanice představovali.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy