Obrazem: Jak by vypadaly stanice metra D, kdyby je navrhovali studenti? Šestice z ČVUT to zkusila

Návrh Daniela Mochnackého stanice Pankrác.
Takhle navrhl student Marek Barjak stanici Nádraží Krč. "Nástupiště je doplněné o protiskluzové matné průsvitné sklo, které dodává místu atmosféru a noblesu. Díky použití skleněné podlahy působí lehce a vzdušně," myslí si Barjak.
Na nástupiště se dá dostat třemi cestami a celá konstrukce se podle autora snaží respektovat přilehlou dominantu, tedy budovu krčského nádraží. „Orientace konstrukce je otevřená vůči jezírku. V perspektivě to na jedné straně vytváří dojem uzavřenosti, na druhé straně naopak dojem vzdušnosti,“ popisuje Barjak.
Přestupní stanice Náměstí míru je podle autora návrhu Jana Bittnera strohá, ale přehledná. „Jediné, co potřebujeme, je držet se modré linky,“ vysvětluje student.
V návrhu počítá Bittner s pouhými dvěma východy, které by podle něj přinesly lepší orientaci. „Spousta východů v současné podobě působí zmatek. Ve vestibulu pak vzniká jakási zdvojená podzemní ulice,“ myslí si Bittner.
Foto: Daniel Mochnacký
Domácí Domácí
4. 9. 2016 13:32
Studenti druhého ročníku architektury z ČVUT nebyli spokojeni s podobou návrhů stanic na plánované trase D, kterou vytvořila firma Metroprojekt. Rozhodli se tak, že si v rámci studia zkusí vytvořit svůj vlastní projekt, v němž se pokusí šest ze stanic navrhnout vlastním a moderním způsobem. Návrhy vytvořili pod vedením docenta Rothbauera a nyní je prezentují například na Facebooku, kde sklízejí ovace nejen Pražanů. Rozhodli se pracovat především s betonem, modrou barvou a osvětlením. Podívejte se v naší galerii, jak by si nové stanice představovali.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy