Obrazem: Jak by vypadaly stanice metra D, kdyby je navrhovali studenti? Šestice z ČVUT to zkusila

Návrh Daniela Mochnackého stanice Pankrác.
Takhle navrhl student Marek Barjak stanici Nádraží Krč. "Nástupiště je doplněné o protiskluzové matné průsvitné sklo, které dodává místu atmosféru a noblesu. Díky použití skleněné podlahy působí lehce a vzdušně," myslí si Barjak.
Na nástupiště se dá dostat třemi cestami a celá konstrukce se podle autora snaží respektovat přilehlou dominantu, tedy budovu krčského nádraží. „Orientace konstrukce je otevřená vůči jezírku. V perspektivě to na jedné straně vytváří dojem uzavřenosti, na druhé straně naopak dojem vzdušnosti,“ popisuje Barjak.
Přestupní stanice Náměstí míru je podle autora návrhu Jana Bittnera strohá, ale přehledná. „Jediné, co potřebujeme, je držet se modré linky,“ vysvětluje student.
V návrhu počítá Bittner s pouhými dvěma východy, které by podle něj přinesly lepší orientaci. „Spousta východů v současné podobě působí zmatek. Ve vestibulu pak vzniká jakási zdvojená podzemní ulice,“ myslí si Bittner.
Foto: Daniel Mochnacký
Domácí Domácí
4. 9. 2016 13:32
Studenti druhého ročníku architektury z ČVUT nebyli spokojeni s podobou návrhů stanic na plánované trase D, kterou vytvořila firma Metroprojekt. Rozhodli se tak, že si v rámci studia zkusí vytvořit svůj vlastní projekt, v němž se pokusí šest ze stanic navrhnout vlastním a moderním způsobem. Návrhy vytvořili pod vedením docenta Rothbauera a nyní je prezentují například na Facebooku, kde sklízejí ovace nejen Pražanů. Rozhodli se pracovat především s betonem, modrou barvou a osvětlením. Podívejte se v naší galerii, jak by si nové stanice představovali.
 

Právě se děje

před 11 minutami

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února, sdělil ČTK ministr Havlíček.

On-line informační systém MPO pro podávání žádostí do programů COVID je podle Havlíčka připraven. Příjem žádostí začne znovu v sobotu v 08:00, uvedl.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Nový majitel má dát za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Nový majitel by měl za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) zaplatit 1,2115 miliardy korun. Jde o nejvyšší nabídku ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení. Byla vyvolávací cenou v páteční aukci na portálu verejnedrazby.cz, do níž postoupilo pět nejvážnějších zájemců, a nakonec se ukázala být i konečnou cenou. Za firmu to ČTK sdělil Jaroslav Martínek.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce Lukáš Zrůst nesdělil. "Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona," uvedl Martínek.

Prodejní proces páteční aukcí ještě neskončil. Do 27. ledna musí s jejími výsledky vyslovit souhlas věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. "Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele," uvedl Martínek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
Další zprávy