Stěny proti vodě Olomouc chránit nebudou

Martina Macková
2. 4. 2006 18:45
Olomouc - Urychlí současná povodeň stavby protipovodňových opatření? V Olomouci ne. Stotisícové město, které čeká na ochranu proti velké vodě devět let, bude dalších sedm let čekat než jej ochrání obtokový kanál a nové koryto.

Primátor Olomouce Martin Tesařík (ČSSD) dnes pro Aktuálně.cz řekl, že to není možné. V Olomouci se během noci rozlila Morava do dvou městských částí. Radnice nařídila evakuaci více než 4 tisíc lidí.

A: Proč se nepokusíte?

Výstavbu není možné urychlit. Opatření jsou ve stadiu technické přípravy, to je největší problém. Navíc jsou to miliardové stavby. Ale fakt, že je částečně zaplatí peníze z EU, dává šanci, že se jejich stavba nebude prodlužovat.

A: Neuvažujete o nákupu mobilních stěn proti velké vodě, které například chrání pražskou Kampu?

Zodpovědnost za protipovodňová opatření má správce toku a tím je Povodí Moravy...

A: Ale v Praze nakupoval magistrát...

Ale...chtěl jsem říct, že... ale radnice může hledat řešení. A my ho hledáme. Projektanti nám však řešen pomocí těchto prvků nenavrhli. Takže se o jejich nákupu ani nediskutovalo. Řešení, jak zabránit povodni, je vždy více. I betonové pilony to nakonec mohou být. Larsenové stěny, o těch se mluvilo. Vše se ale musí přizpůsobit lokalitě, která je vždy jiná. V Olomouci je problém s úzkým profilem mezi soukromými pozemky a tokem.

A: Co tedy město nyní udělá?

Pro stejně velkou vodu, jako přišla do města nyní, se nabízí jedno řešení. Iniciovali jsme už jednání a chceme, aby se zvýšila a zpevnila hráz u části Černovír. Tuto úpravu, která by zabránila dvacetileté povodni, můžeme udělat dříve než bude postaven kanál a rozšířeno koryto.

A: Podílelo se v minulých letech město na stavbě hráze v Horce nad Moravou, která má chránit také Olomouc?

Ne. Stavbu financoval stát prostřednictvím Povodí Moravy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy