Stěny proti vodě Olomouc chránit nebudou

Martina Macková
2. 4. 2006 18:45
Olomouc - Urychlí současná povodeň stavby protipovodňových opatření? V Olomouci ne. Stotisícové město, které čeká na ochranu proti velké vodě devět let, bude dalších sedm let čekat než jej ochrání obtokový kanál a nové koryto.

Primátor Olomouce Martin Tesařík (ČSSD) dnes pro Aktuálně.cz řekl, že to není možné. V Olomouci se během noci rozlila Morava do dvou městských částí. Radnice nařídila evakuaci více než 4 tisíc lidí.

A: Proč se nepokusíte?

Výstavbu není možné urychlit. Opatření jsou ve stadiu technické přípravy, to je největší problém. Navíc jsou to miliardové stavby. Ale fakt, že je částečně zaplatí peníze z EU, dává šanci, že se jejich stavba nebude prodlužovat.

A: Neuvažujete o nákupu mobilních stěn proti velké vodě, které například chrání pražskou Kampu?

Zodpovědnost za protipovodňová opatření má správce toku a tím je Povodí Moravy...

A: Ale v Praze nakupoval magistrát...

Ale...chtěl jsem říct, že... ale radnice může hledat řešení. A my ho hledáme. Projektanti nám však řešen pomocí těchto prvků nenavrhli. Takže se o jejich nákupu ani nediskutovalo. Řešení, jak zabránit povodni, je vždy více. I betonové pilony to nakonec mohou být. Larsenové stěny, o těch se mluvilo. Vše se ale musí přizpůsobit lokalitě, která je vždy jiná. V Olomouci je problém s úzkým profilem mezi soukromými pozemky a tokem.

A: Co tedy město nyní udělá?

Pro stejně velkou vodu, jako přišla do města nyní, se nabízí jedno řešení. Iniciovali jsme už jednání a chceme, aby se zvýšila a zpevnila hráz u části Černovír. Tuto úpravu, která by zabránila dvacetileté povodni, můžeme udělat dříve než bude postaven kanál a rozšířeno koryto.

A: Podílelo se v minulých letech město na stavbě hráze v Horce nad Moravou, která má chránit také Olomouc?

Ne. Stavbu financoval stát prostřednictvím Povodí Moravy.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy