Stavitelé metra přiznali, že porušili zákon

Takzvané vícepráce na nové trase se vyšplhaly na 41 procent z celkové investice.
Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Stavba metra A v novém úseku Dejvická-Motol byla připravena tak, že se v jejím průběhu musely změnit dvě pětiny projektu. Tuto skutečnost, která ilustruje kvalitu přípravy, potvrdila deníku Insideru společnost Inženýring dopravních staveb (IDS), která na stavbu dohlíží.

Insider ve svém aktuálním vydání píše, že takzvané vícepráce na nové trase už nyní překročily devět miliard, a vyšplhaly se tedy na 41 procent z celkové investice. To porušuje zákon o veřejných zakázkách, který připouští pouze dvacet procent takzvaných víceprací.

Investorem, tedy tím, kdo stavbu platí, je pražský dopravní podnik.

Vícepráce přidělila firma IDS bez soutěže třem dodavatelským firmám. Deset dodatků bylo pro sdružení Skanska-Hochtief, které má na starosti stavební část metra, tři dodatky získala Skanska zajišťující technologické vybavení a devět dodatků sdružení Arcadis-Inset, které dělá geologický průzkum. Dodatky postupně podepisovali zástupci vedení dopravního podniku počínaje ještě érou ředitele Martina Dvořáka.

Čtěte 

Přečtěte si podrobnosti v placeném deníku Insider: Jak IDS vysvětluje náklady na vícepráce a jaké je stanovisko Evropské komise?

 

Právě se děje

před 23 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy