Zimní počasí komplikuje dopravu v Česku. Lyžaři se ale radují, otevřená je řada horských středisek

ČTK ČTK
10. 12. 2017 18:03
Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Hasiči se zase potýkají se silným větrem. V pohotovosti jsou na Zlínsku, Olomoucku i na severovýchodě Moravy. Počasí ale přeje lyžařům, o víkendu se otevřela řada českých lyžařských středisek.
Na Bílou vyrazily o víkendu tři tisíce lyžařů.
Na Bílou vyrazily o víkendu tři tisíce lyžařů. | Foto: ČTK

Praha - Na některých místech v Česku zaměstnal v neděli silničáře a hasiče sníh a silný vítr. Policisté a hasiči měli v podvečer více výjezdů k dopravním nehodám. Řidiči bourali například na hradecké dálnici D11 u Sadské na Nymbursku nebo na silnici první třídy u Lysé nad Labem.

Ve Středočeském kraji je do terénu postupně nasazována prakticky veškerá technika a řidiči by podle pracovníka dispečinku krajské správy a údržby silnic měli dbát zvýšené opatrnosti.

Sněhová nadílka dorazila do regionu po čtvrté odpoledne. "Na silnicích se drží sníh a poměrně dost do toho fouká," upozornil dispečer. Sypače nejdříve vyjely na silnice na Benešovsku, Kladensku a Mladoboleslavsku. Postupně se přidaly i na Kutnohorsku a dalších místech.

Hasiči a silničáři se potýkají také se silným větrem. Ve Zlínském kraji vyjeli víc než desetkrát. Události se podle mluvčího zlínských hasičů Romana Žemličky zatím obešly bez zranění, uklízí především popadané stromy ze silnic. "První byly v Kunovicích, poté v Komni, Bratřejově, Strání a v Ludslavicích," uvedl mluvčí. Stromy podle něj kvůli silnému větru padají dál, další odstraňovali například na silnici ze Vsetína.

Ve východní polovině Česka se bude tvořit ledovka

Silný vítr zaměstnává také hasiče sousedního Olomouckého kraje, kteří taktéž vyjíždějí k popadaným stromům, uvedl jejich mluvčí Zdeněk Hošák.

Ve východní polovině Česka se k silnému větru v neděli a v noci na pondělí přidají mrznoucí srážky, které mohou na silnicích tvořit ledovku. Silný vítr na severu a severovýchodě Moravy zesiluje a v nárazech může mít na horách rychlost až 110 kilometrů v hodině.

V pondělí ráno zeslábne, odpoledne ale ve východních Čechách, na Českomoravské vrchovině a na Moravě opět zesílí. Na horách může v nárazech dosáhnout až 145 kilometrů v hodině, tedy síly orkánu, varovali meteorologové.

V souvislosti s předpovědí silného větru meteorologové lidem doporučují, aby zajistili okna a dveře a upevnili volně položené předměty. Motoristé by měli jezdit maximálně opatrně, protože větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelným. Návštěvníci hor mají omezit túry, nechodit zejména do hřebenových partií a dodržovat pokyny Horské služby.

Lyžařskou sezonu zahájila řada českých středisek

Zimní počasí tento víkend přálo lyžařům. Sezona začala na většině českých hor. Počasí jim většinou přálo a také sněhové podmínky byly podle provozovatelů velice dobré. Zkrátka nepřišli ani běžkaři, kteří mohli na horách vyrazit na desítky kilometrů upravených tras. 

V Krkonoších otevřela brány většina velkých areálů. Ve Špindlerově Mlýně bylo v neděli dopoledne na svazích asi 3500 lidí. V provozu jsou i střediska v Peci pod Sněžkou, Černé hoře nebo Horní Malé Úpě.

V Krušných horách se poprvé v sezoně otevřely areály na Klínovci a v Božím Daru. Na Klínovci to podle mluvčí Hany Hoffmannové bylo ale skoro o tři týdny později než loni, kdy počasí vlekařům mimořádně přálo. V Orlických horách jedou vleky v Říčkách.

Na Šumavě se díky přírodnímu i technickému sněhu otevřely areály Lipno, Zadov, Nad Nádražím, Samoty a Weissova louka. Železnorudský Špičák jede od čtvrtka a v provozu už bude denně. Řada lidí pak zamířila za lyžováním do skiareálu Hochficht na česko-rakouských hranicích.

"Podmínky byly vynikající, protože napadl čerstvý prašan, ještě v sobotu sněžilo. Ani jsme (tolik lidí) to nečekali, protože zrovna v pátek byl v Rakousku státní svátek," řekl mluvčí areálu Martin Řezáč.

Na Monínci se lyžuje od půlky listopadu

Jedním z areálů, ve kterém se v Čechách dalo lyžovat už před víkendem, byl Monínec u Sedlce-Prčic na Příbramsku, který ale využívá novou technologii umožňující vyrábět sníh i při teplotách nad nulou. Od poloviny listopadu tam je tak v provozu horní část sjezdovky. Pokud však budou příznivé podmínky, mohli by v areálu od pátku hlavní sjezdovku prodloužit a spustit i hlavní lanovku.

Provoz zahájily i dva skiareály na Vysočině, a to Fajtův kopec na Žďársku a Šacberk v Jihlavě. Každý den tam přijelo okolo stovky lidí.

Ve Zlínském kraji se letos poprvé lyžovalo ve Stupavě na Uherskohradišťsku a Karolince na Vsetínsku. Koncem týden by se k nim mohly přidat i areály Razula a Synot Kyčerka ve Velkých Karlovicích, Kohútka v Novém Hrozenkově a Rališka v Horní Bečvě na Vsetínsku. Na 15. prosince plánuje spuštění vleků areál na Trojáku v Hostýnských vrších na Kroměřížsku.

Na Bílou si přijely zalyžovat tři tisícovky lidí

V Jeseníkách se lyžovalo v Branné na Šumpersku, která byla v provozu už druhý víkend, a nově na Červenohorském sedle a Ramzové. Z níže položených areálů jedou vleky v Hrubé Vodě nedaleko Olomouce.

Do největšího lyžařské střediska v Moravskoslezských Beskydech, Ski Bílá na Frýdecko-Místecku, přijelo o víkendu okolo tří tisíc lidí. 

V provozu ale ještě není celý areál, podrobnější informace najdou zájemci na internetu. "Na sjezdovkách máme 25 až 35 centimetrů sněhu, hlavně technického. Dole je přírodního sněhu takových deset centimetrů, ale nahoře přes 20 centimetrů určitě je," řekl vedoucí střediska Jaroslav Vrzgula.

Sezona už začala také v areálu Ski Malenovice, i když zatím jen pro děti, a na Vaňkově kopci u Ostravy. Malenovický areál bude do Vánoc fungovat jen o víkendech, trvalý provoz zahájí až v lednu. "Potom pojedeme denní provoz až do konce března," uvedla provozovatelka Silvie Švrčková.

Webové kamery v okolí nejvyšší české hory zachytily sněhovou vánici, která přinesla do Krkonoš letošní první značný příděl sněhu. | Video: Kamery.humlnet.cz
 

Právě se děje

před 53 minutami

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 12,1 procenta. V prvním rychlém odhadu to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Podobně v zemích eurozóny ekonomika vzrostla o 12,7 procenta. Je to nejvýraznější vzestup od roku 1995, kdy se tento údaj začal sledovat.

Ve druhém čtvrtletí se ekonomika EU propadla kvůli koronaviru o 11,4 procenta. V eurozóně se HDP snížil o 11,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy