Zima nám udělala radost, hodnotí vlekaři sezónu. Přišla včas a přinesla dostatek sněhu

ČTK ČTK
18. 3. 2017 12:35
Řada vlekařů hodnotí letošní zimu jako jednu z nejlepších za poslední roky, ukázala anketa.
Na umělém sněhu v areálu Monínec se lyžovalo už na konci října.
Na umělém sněhu v areálu Monínec se lyžovalo už na konci října. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Provozovatelé horských středisek v Česku jsou s končící zimou spokojeni. Lyžařská sezona začala leckde už počátkem prosince, tedy o měsíc dřív než v předchozí zimě, a bylo i dost přírodního sněhu. Řada vlekařů proto hodnotí letošní zimu jako jednu z nejlepších za poslední roky. Vyplývá to z ankety ČTK mezi provozovateli skiareálů.

Za vydařenou hodnotí letošní lyžařskou sezonu například provozovatelé areálů v Ústeckém kraji. Oproti posledním letům se tam lyžovalo déle a podmínky výrazně zlepšoval i přírodní sníh. "Nebyly výkyvy v počasí, takže se nemuselo dosněžovat a lépe se upravovaly sjezdovky," vysvětlil starosta Horního Podluží na Děčínsku Karel Kopecký.

Důvod ke spokojenosti mají i vlekaři v Karlovarském kraji. "Zima začala brzo, byl krásný prosinec i leden a poměrně dobrý i únor," upozorňuje provozovatel areálu Bublava Jiří Lhota.

Pro areál Hochficht na česko-rakouské hranici Šumavy představuje současná zima jednu ze tří nejlepších sezon. "Přesná čísla zatím známa nejsou, ale překonáme hranici čtvrt milionu návštěvníků. Čechů v této sezoně na Hochficht dorazilo kolem 100 000," uvedl Martin Řezáč za areál Hochficht.

Pouze jako mírně nadprůměrnou hodnotí končící sezonu největší šumavský areál Ski&Bike Špičák v Železné Rudě. I tak ale středisko poprvé od zimní sezony 2012/13 pokořilo 100 dnů provozu a blíží se hranici 100 000 návštěvníků.

Spokojení jsou s končící sezonou skiareály v Krkonoších. "Oproti předchozím čtyřem zimám je letos nárůst návštěvnosti o deset až 15 procent," řekl ředitel SkiResortu Černá hora - Pec Petr Hynek. Letošní zima se podle něj zařadila mezi "top sezony".

Největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn zaznamenalo meziroční nárůst počtu lyžařů o pět až deset procent. "Po letech se k nám vrátila zima, sněhové podmínky jsou i teď stále fantastické," nešteří chválou na letošní zimu Čeněk Jílek ze špindlerovského Skiareálu.

Podobně spokojený také Petr Prouza z lyžařského areálu v Deštném v Orlických horách. "Letošní návštěvnost byla po sezoně 2005/2006 druhou nejlepší v historii," řekl.

Letošní zima přála i níže položeným skireálům. "Tolik sněhu jsme opravdu nikdy neměli. Někdy ho ani nebylo kam dávat," chválí si správce střediska Monínec Jaroslav Krejčí.

Na Vysočině si díky dostatku přírodního sněhu po řadě let přišli na své kromě sjezdařů i běžkaři. V okolí Nového Města na Moravě se tratě v přírodě daly upravovat asi sedm týdnů, měřily i kolem 100 kilometrů.

Spokojenost vesměs panuje i na východě republiky. V Olomouckém kraji se podle odhadů majitelů lyžařských středisek zvedla návštěvnost v porovnání s předchozími lety o desítky procent. V některých areálech, jako například v Karlově, některé víkendy předčily dosavadní rekordy návštěvnosti.

"Letošní sezona byla po loňské špatné celkem dobrá, taková průměrná, řekl bych až nadprůměrná," bilancuje Jaroslav Vrzgula z beskydské střediska Ski Bílá. "Celý prosinec byl sníh, Vánoce vyšly," pochválil si.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy