Zima nám udělala radost, hodnotí vlekaři sezónu. Přišla včas a přinesla dostatek sněhu

ČTK ČTK
18. 3. 2017 12:35
Řada vlekařů hodnotí letošní zimu jako jednu z nejlepších za poslední roky, ukázala anketa.
Na umělém sněhu v areálu Monínec se lyžovalo už na konci října.
Na umělém sněhu v areálu Monínec se lyžovalo už na konci října. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Provozovatelé horských středisek v Česku jsou s končící zimou spokojeni. Lyžařská sezona začala leckde už počátkem prosince, tedy o měsíc dřív než v předchozí zimě, a bylo i dost přírodního sněhu. Řada vlekařů proto hodnotí letošní zimu jako jednu z nejlepších za poslední roky. Vyplývá to z ankety ČTK mezi provozovateli skiareálů.

Za vydařenou hodnotí letošní lyžařskou sezonu například provozovatelé areálů v Ústeckém kraji. Oproti posledním letům se tam lyžovalo déle a podmínky výrazně zlepšoval i přírodní sníh. "Nebyly výkyvy v počasí, takže se nemuselo dosněžovat a lépe se upravovaly sjezdovky," vysvětlil starosta Horního Podluží na Děčínsku Karel Kopecký.

Důvod ke spokojenosti mají i vlekaři v Karlovarském kraji. "Zima začala brzo, byl krásný prosinec i leden a poměrně dobrý i únor," upozorňuje provozovatel areálu Bublava Jiří Lhota.

Pro areál Hochficht na česko-rakouské hranici Šumavy představuje současná zima jednu ze tří nejlepších sezon. "Přesná čísla zatím známa nejsou, ale překonáme hranici čtvrt milionu návštěvníků. Čechů v této sezoně na Hochficht dorazilo kolem 100 000," uvedl Martin Řezáč za areál Hochficht.

Pouze jako mírně nadprůměrnou hodnotí končící sezonu největší šumavský areál Ski&Bike Špičák v Železné Rudě. I tak ale středisko poprvé od zimní sezony 2012/13 pokořilo 100 dnů provozu a blíží se hranici 100 000 návštěvníků.

Spokojení jsou s končící sezonou skiareály v Krkonoších. "Oproti předchozím čtyřem zimám je letos nárůst návštěvnosti o deset až 15 procent," řekl ředitel SkiResortu Černá hora - Pec Petr Hynek. Letošní zima se podle něj zařadila mezi "top sezony".

Největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn zaznamenalo meziroční nárůst počtu lyžařů o pět až deset procent. "Po letech se k nám vrátila zima, sněhové podmínky jsou i teď stále fantastické," nešteří chválou na letošní zimu Čeněk Jílek ze špindlerovského Skiareálu.

Podobně spokojený také Petr Prouza z lyžařského areálu v Deštném v Orlických horách. "Letošní návštěvnost byla po sezoně 2005/2006 druhou nejlepší v historii," řekl.

Letošní zima přála i níže položeným skireálům. "Tolik sněhu jsme opravdu nikdy neměli. Někdy ho ani nebylo kam dávat," chválí si správce střediska Monínec Jaroslav Krejčí.

Na Vysočině si díky dostatku přírodního sněhu po řadě let přišli na své kromě sjezdařů i běžkaři. V okolí Nového Města na Moravě se tratě v přírodě daly upravovat asi sedm týdnů, měřily i kolem 100 kilometrů.

Spokojenost vesměs panuje i na východě republiky. V Olomouckém kraji se podle odhadů majitelů lyžařských středisek zvedla návštěvnost v porovnání s předchozími lety o desítky procent. V některých areálech, jako například v Karlově, některé víkendy předčily dosavadní rekordy návštěvnosti.

"Letošní sezona byla po loňské špatné celkem dobrá, taková průměrná, řekl bych až nadprůměrná," bilancuje Jaroslav Vrzgula z beskydské střediska Ski Bílá. "Celý prosinec byl sníh, Vánoce vyšly," pochválil si.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy