Slovensko se zlobí na EU. Kvůli redukci emisí

bh
4. 3. 2008 12:21
Spuštění aukce emisních povolenek bude mít zpoždění
Foto: Ludvík Hradilek

Brusel - Konec rozdělování emisních povolenek zdarma měl být klíčovým prvkem nové ekopolitiky Bruselu. Jenže již teď je jasné, že spuštění celoevropské burzy s povolenkami bude mít zpoždění.

Proti ekologickému harmonogramu, podle nějž by si elektrárny musely veškeré povolenky k vypouštění skleníkových plynů kupovat od roku 2013 a ostatní průmysl o sedm let později, se totiž staví sousední Polsko a Slovensko.

Zatímco Poláci upozorňují na dědictví těžkého průmyslu v rámci RVHP, s nímž se museli vypořádat, Slovensko je přesvědčeno, že opatření zdraží energii a povede k vývozu výroby mimo území EU.

"Je absolutně nepřijatelné, aby byly některé průmyslové sektory nuceny opustit EU. Netrpěla by tím jen slovenská ekonomika, ale i  životní prostředí," citoval server euobserver.com státního tajemníka slovenského ministerstva životního prostředí Jaroslava Jaduše.

Podle Jaduše se bude muset systém povolenek ještě změnit.

Sám Jaduš je ovšem na Slovensku vnímán jako kontroverzní politik. Ve svém úřadu obhajoval těžbu dřeva v národní přírodní rezervaci, loni v listopadu zase navrhoval vyvážet nadbytečné stavy slovenských medvědů do ciziny.

ČR spokojena. Žaloba ale trvá

Česko je s ekologickým balíčkem Unie v zásadě spokojeno. Proti povolenkám ale protestuje jinak - loni podalo žalobu na Evropskou komisi kvůli tomu, že Praha dostává málo povolenek zdarma.

Ani názor vlády na tuto kauzu ale není jednotný. Ministr životního prostředí Martin Bursík se totiž netají tím, že by žalobu stáhl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy