Sirény probudily Olomouc

Martina Macková
1. 4. 2006 2:28
Olomouc - Sirény se Olomoucí rozezněly v neděli dvě hodiny po půlnoci. Ulicemi začaly projíždět auta s megafony. Situace ve městě se zdramatizovala poté, co po půlnoci praskla nová hráz v Horce nad Moravou.
Zatopené auto v Olomouci-Černovíře na snímku.
Zatopené auto v Olomouci-Černovíře na snímku. | Foto: Aktuálně.cz

Stotisícové město nespí, čeká vlnu. Ještě větší voda než doposud se na něj valí kuriozně proto, že selhala jediná hráz, která měla město chránit. Z domovů odejdou tisíce lidí uprostřed noci.

Olomoučany vzbudily sirény vůbec poprvé, co je moderní záchranný systém ve městě. "Sledujte zprávy, situace je vážná. Je akutní nebezpečí zátopové zóny," hlásí megafony.

Mnozí však stále zůstávají doma. "Jsme doma, neodejdeme zatím. Doufáme, že to nebude tak hrozné jako v roce 1997. Vodu zatím v domě nemáme," řekla ve 4:00 Aktuálně.cz Jana Kovářová z Olomouce-Černovíra. Dům její rodiny stojí asi sto metrů od koryta Moravy.

"Dá se očekávat rychlý nárůst hladiny řeky Moravy především v městských částech Chomoutov, Černovír, Lazce, Řepčín, Hejčín, Klašterní Hradisko a Letná. Zde hrozí rychlý nárůst vodní hladiny.  Její výše může dosáhnout až do úrovně prvního patra panelových domů," řekl mluvčí radnice Martin Hála.

Povodí Moravy uklidňuje

"Nebude to nějaká velká povodňová vlna, ale spíš vyrovnávání hladin. Kulminace bude kolem páté hodiny. Bude ale trvat 6 až 7 hodin," řekl oproti tomu Mojmír Pehal, ředitel olomouckého Povodí Moravy pro Český rozhlas.

V Horce nad Moravou, v Olomouci-Černovíře a v Olomouci-Chomoutově již po 4:00 nejde elektrický proud.

Situace sjednotila krizové štáby města a kraje, jednají na jediném místě v centru města na radnici. Evakuace Horky nad Moravou pokračuje.

Krizový štáb města Olomouce zajišťuje do postižených oblastí evakuační autobusy, které převezou občany do nově připravených evakuačních center v základních školách 8. Května, Heyrovského, F. Stupky.

V případě vícepodlažních domů doporučuje krizový štáb přesun do vyšších pater. Imobilní občané, kteří potřebují odvoz z ohrožených oblastí, mohou využít telefonní linku 155.

V 5:06 pokračuje v Černovíře evakuace i přesto, že je v ulicích již voda. "Namísto autobusů městského dopravního podniku mohou ještě obyvatele, kteří nestihli odejít, evakuovat obojživelná vozidla," uvedl pro Aktuálně.cz Jan Bednář z krizového štábu magistrátu. V dalších částech města ještě projíždí autobusy.

Podle odhadů prozatím využilo evakuační střediska města kolem 150 lidí. Magistrát má k dispozici kolem osmi set míst.

Máme tam nasazeny dva vojenské transportéry. Pro nejbližší období je lepší varianta zůstat ve vyšších patrech než vyhlásit hromadnou evakuaci," řekl primátor Olomouce Martin Tesařík

Voda zaplavuje část Černovír, jinde, jako například v části Nový Svět, vzlíná z kanalizace.

Pomohou tatrovky s kamením?

"Morava se zvedla náhle o metr. Praskla nově vybudovaná hráz, která měla silonové podloží. Ujelo to jak na plotně. Před očima se zaplavuje nižší část Horky zvaná Sedlisko. Je to strašné. Jde to centimetr za centimetrem, už to jde k domům," řekl dnes v 01:00 Milan Vysloužil z obecního výboru pro mimořádné události

Na místě pracují hasiči a dvoutisícová obec svolává další pomoc z celého okolí. "Musíme se pokusit to zastavit. Sehnali jsme patnáct tatrovek a materiál z lomu. Najedeme na hráz a prasklinu co nejdříve zacelíme kamením," řekl ve 3:15 Aktuálně.cz tajemník olomouckého magistrátu Jan Večeř.

Ve 3:40 začala nákladní auta s kamením na hráz najíždět. "Průrva je čím dál větší, pokoušíme se ji utěsnit. Jezdí tam tatry s
kameny. Voda však velmi rychle stoupá. Voda postihla zhruba 200 domů," řekl ve 04:30 starosta Horky Oldřich Nykl.

Ani v 5.30 se zatím nepodařilo zacelit průrvu v protržené hrázi. Ředitel olomouckého závodu Povodí Moravy Mojmír Pehal Aktuálně.cz potvrdil, že průrvou proudí 10 metrů krychlových vody za vteřinu.

"Neznamená to, že v Olomouci budou dva metry vody v ulicích. Je ale možné, že hladina v některých částech prudce stoupne. Může, ale nemusí. Vše záleží na tom, jak rychle se podaří hráz sanovat," řekl Aktuálně.cz Pehal.

"Doposud se snad dařilo víceméně držet vodu v korytě. Teď ta voda nekontrolovatelně míří na část Chomoutova a poté na Lazce. Zatím nemůžeme odhadnout výšku té povodňové vlny," řekl v 01:30 primátor Olomouce Martin Tesařík.

Hráz byla zbrusu nová

Nově opravená selská hráz v Horce nad Moravou byla zkolaudována teprve na začátku loňského března. Téměř tři a půl kilometru dlouhá hráz se měla v budoucnu stát součástí protipovodňové ochrany krajského města Olomouce. Její rekonstrukce stála 18 milionů korun.

Oldřich Nykl, starosta Horky, pro Český rozhlas Olomouc mezi druhou a třetí uvedl: "Nepočítali jsme s tím ani v nejhorším snu. Neprovedli jsme evakuaci, nebezpečí jsme čekali úplně z jiné strany."

"V mateřské školce otevíráme evakuační středisko. Varujeme lidi, aby odešli do vyšších pater. Hráz není sedlá, není zralá. Loni nás zachránila před vodou, dnes obstála až do této chvíle a zadržovala o dalších 40 centimetrů více než loni."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy