Sezóna hurikánů končí, příští bude horší

Red Zah
1. 12. 2005 10:07
Atlanta - Příští sezóna hurikánů a tropických bouří bude ještě náročnější. Nejen pro obyvatele postižených oblastí, ale i pro pojišťovny.
Foto: Aktuálně.cz

"Rád bych předpověděl, že příští sezóna bude klidnější, ale nemohu," prohlásil Conrad Lautenbacher z amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru. "Dosavadní vývoj ukazuje, že atmosférické změny a teplota vody nám pravděpodobně přinesou další aktivní sezónu".

Rekordní sezona

Americký Národní úřad pro oceány a atmosféru již na jaře oznámil, že letošní rok se s největší pravděpodobností zapíše do historie rekordně vysokým počtem hurikánů a tropických bouří. Počátkem července vystrašil hurikán Dennis obyvatele jihovýchodního pobřeží USA. Byl to od roku 1916 vůbec první hurikán, který zasáhl Spojené státy v červenci.

Video: Tropická bouře Gamma NAJDETE ZDE

Během hurikánové sezóny, která spadá mezi 1. června a  30. listopadu, se v průměrném roce v Atlantiku zformuje deset tropických bouří, z toho šest hurikánů. Nicméně za posledních deset let bylo osm sezón početně nadprůměrných. Poslední rekordní sezóna byla zaznamenána v roce 1933. Tehdy se zformovalo jednadvacet bouří. Rekord padl až letos, po více než 70 letech. Nebývalých šestadvacet bouří, z toho třináct hurikánů způsobilo největší materiální škody a úmrtí ve Střední Americe a Mexickém zálivu.

"Tahle sezóna hurikánů otřásla desítky let starými rekordy nejvíce pojmenovaných bouří, nejvíce hurikánů a nejvíce nejsilnějších bouří," řekl Lautenbacher. "Prokazatelně to byla nejničivější hurikánová sezóna, jakou Spojené státy zažily."

Foto: Aktuálně.cz

Pesimistické předpovědi

Většina zástupců Národního úřadu pro oceány a atmosféru vysvětluje stoupající aktivitu tropických bouří dlouhodobými cykly. Klimatické změny mají jen druhotný význam. Kerry Emanuel, meteorolog a profesor atmosférických věd na technologickém institutu v Massachusetts, však změny nepodceňuje. Růst intenzity hurikánů se v posledních desetiletích vymyká přirozeným výkyvům.

Bezprostřední příčinou nadměrného počtu hurikánů by mohla být vysoká teplota vody v tropické části Atlantského oceánu, která momentálně o tři stupně Celsia přesahuje průměrné hodnoty.

Foto: Aktuálně.cz

Pojišťovny vyplatí desítky miliard

Pojišťovací nároky poškozených dosáhly jen ve Spojených státech 50 miliard dolarů, což je zdvojnásobení loňského rekordu. Obyvatelé zpustošené Floridy tehdy zažádaly "pouze" o 25 miliard.  Jen pro porovnání, v případě teroristických útoků na Světové obchodní centrum se škody vyšplhaly na 35 miliard.

Většina současných nároků je spojena s ničivými následky hurikánu Katrina, který zabil 1300 lidí a stovky zanechal bez přístřeší, když zasáhl pobřeží Louisiany a následně způsobil záplavy i v sousedním státě Mississippi. Americké ministerstvo obchodu odhaduje, že konečné vyčíslení škod by mohlo dosáhnout i 80 miliard dolarů.

V průměru za sebou zanechá každý hurikán škody za tři miliardy. Celkem čtyři hurikány ale letos napáchaly škody mnohonásobně větší.

 

Právě se děje

Další zprávy