Russian mob trial starts in Prague amid high security

Markéta Chaloupská
23. 6. 2010 9:24
Six men from former USSR accused of trying to kill Armenian businessman
Nejlepší výhled měli odstřelovači.
Nejlepší výhled měli odstřelovači. | Foto: Ondřej Besperát

Prague - Amid very high security, Prague's supreme court started a trial of men accused of killing a young driver of Aleš Hušák, CEO of biggest Czech betting Company Sazka, and stabbing an entrepreneur in Prague's Wenceslas square.

Six men from the former USSR countries are charged of being involved in the assassination plot. One of them is Andranik Soghoyan, a so-called „vor v zakone", or Russian mob boss. Soghoyan's role in the Czech Republic was to mediate and settle conflicts between various Russian-speaking criminal groups active in the country. All the accused were cuffed and watched by several policemen with balaclavas and automatic guns.

Police believes that Soghoyan ordered the assassination of an Armenian businessman in 2007 in order to scare Prague's Armenian minority and gain influence over Chechens living there. It appears that the businessman violated unwritten norms of the Russian criminal underworld by refusing to give half of a sum of one million USD into a common pool.

Read more: British TV station airs docu about Czech underworld

Two failed attempts

The prosecution argues that Soghoyan hired Timur Tretyakov, an Ukrainian man, to do the job. Tretyakov tried to kill the Armenian businessman on 13 November 2007 in Wenceslas square in Prague's very historic center. However, Tretyakov erroneously stabbed a different man.

Fourteen days later, Tretyakov made another attempt, but failed again - he killed a driver working for Sazka, a major Czech betting company. The driver, a father of two, was stepping out of a Bentley limo he was driving near a place through which Tretyakov's real target, the Armenian businessman, was often seen driving. Tretyakov then shot the driver two times.

After the two failed assassination attempts, Soghoyan hired another man, Roman Melkonyan, to bring him the Armenian.

All the accused refused to testify, with the exception of Melkonyan. „We just wanted to berate him (the businessman), it is absolutely not true that we wanted to kill him. It is fabricated," Malkonyan said repeatedly during the hearing.

Read more: West cheats and beats us in PR, says Russian insider

High security

The start of the trial was delayed due to lengthy screenings of the people that wanted to see the hearing, including journalists. Even the wallets and purses were searched, and a police dog was used to sniff for drugs.

„I haven't seen anything similar even during the Berdych gang trial," said Jaroslav Ortman, a lawyer of one of the accused, referring to a notorious trial with a gang of ex-policemen that were involved in kidnappings and other violent criminality.

The hearing is going to last until Friday 25 June.

Read more: Czech energy security under influence of Russian Lukoil

 

Právě se děje

před 20 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 56 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy