Nádrž v centru Zlína je ze dvou třetin jen samé bahno

ČTK ČTK
10. 5. 2012 8:58
Náklady na odbahnění se odhadují na 20 milionů, čištění se v nejbližší době neplánuje
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Štěpán Plaček

Zlín - Podnik Povodí Moravy v nejbližší době neplánuje kompletní vyčištění Kudlovské přehrady ve Zlíně.

Nádrž v centru města je přitom dlouhou dobu zanesená bahnem, sedimenty momentálně zabírají asi dvě třetiny objemu nádrže.

Náklady na odbahnění se odhadují na 20 milionů korun, řekl primátorův náměstek Bedřich Landsfeld (M.O.R.).

V nádrži se opakovaně čistila pouze její mělčí část od přítoku Kudlovského potoka. Naposledy se tak stalo v roce 2000, bahno bylo odstraněno asi ze čtvrtiny nádrže, uvedl Landsfeld.

Povodí Moravy momentálně zabezpečuje jen bezporuchový a bezpečný provoz nádrže. Loni byla dokončena rekonstrukce výpustného zařízení.

"Dále projekčně připravujeme kompletní opravu bočního bezpečnostního přepadu," řekl mluvčí společnosti Jiří Macík s tím, že s realizací počítá v letošním roce.

Bojí se nevybuchlé munice

Vyčištění kromě vysokých nákladů komplikuje podle Landsfelda také to, že na dně nádrže by mohla ležet nevybuchlá munice z druhé světové války. Pyrotechnický průzkum v malé části přehrady před několika desítkami let však přítomnost výbušnin nepotvrdil.

"Nedošlo k žádnému nálezu, kromě pružin z matrací, kočárků, deštníků a podobných předmětů. Naproti tomu při orientačním potápěčském průzkumu v roce 2005 byl údajně nalezen minometný granát. Takže existenci munice na dně nejde stoprocentně vyloučit," uvedla vedoucí oddělení vodního hospodářství magistrátu Martina Vašátková.

Vrstva bahna je až pět metrů vysoká

Ve snaze zjistit co nejvíce informací o možné munici na dně přehrady magistrát kontaktoval pamětníky. Žádný z nich házení munice do přehrady neviděl, pouze jeden z nich si pamatoval, že vojáci házeli do přehrady granáty a lovili tak ryby.

Přehrada vznikla v letech 1931 až 1932 jako zdroj vody pro hašení požárů. Dnes plní hlavně estetickou funkci, zároveň je také revírem Moravského rybářského svazu, žije tam také chráněná škeble rybničná a rak říční.

Při kolaudaci měla nádrž objem téměř 28.000 metrů krychlových, dnes je její kapacita asi 5300 metrů krychlových. Vrstva bahna je v některých místech až pět metrů vysoká.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slávistická devatenáctka na Interu schytala čtyři góly

Fotbalistům Slavie do 19 let nevyšel vstup do Youth League, která je mládežnickou obdobou Ligy mistrů. Pražané v úvodním duelu skupiny v Miláně proti Interu zaostávali a favoritovi podlehli vysoko 0:4. Domácí dali dva góly z penalt a dvakrát se trefil Sebastiano Esposito.

Sedmnáctiletý útočník otevřel skóre v 29. minutě, kdy se obtočil kolem obránce a střelou mezi nohy překonal slávistického gólmana Surovčíka, který už v sedmé minutě nahradil zraněnou jedničku Sirotníka.

Inter soupeře jasně přestřílel a po změně stran přidal další tři branky. V 58. minutě Esposito s přehledem proměnil penaltu po zákroku Štětky a o 20 minut později se povedenou střelou zpoza vápna prosadil Oristanio. V 86. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen Hošek a už v nastavení z dalšího pokutového kopou překonal Surovčíka Vergani.

V dalších zápasech skupiny se slávističtí mladíci stejně jako A-tým v Lize mistrů utkají s Dortmundem a Barcelonou. České maximum v Youth League drží Příbram, která v sezoně 2015/16 došla do osmifinále.

Aktualizováno před 1 hodinou
Další zprávy