Farmářka týrala hlady dobytek, město zvířata zabavilo

ČTK ČTK
21. 4. 2011 16:37
Zbídačená zvířata byla převezena z farmy v Břestku na Školní statek ve Starém městě
30 kusů krav, několik prasat a ovcí žilo na farmě v naprosto katastrofálních podmínkách. Ilustrační foto.
30 kusů krav, několik prasat a ovcí žilo na farmě v naprosto katastrofálních podmínkách. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Uherské Hradiště - Školní statek ve Starém Městě na Uherskohradišťsku poskytl azyl desítkám kusů zbídačeného, především hovězího dobytka z farmy v Břestku.

Podvyživená zvířata neměla co jíst ani pít.

"Město Uherské Hradiště, které má řešení situace v kompetenci, se na základě vyšetření veterinářů poté pokusí zvířata odprodat, některé kusy zřejmě budou muset být utraceny," uvedli zástupci radnice. Majitelka farmy je už několik dní v psychiatrické léčebně.

Zvířata ohrožovala obyvatele

Podle vedoucího odboru životního prostředí v Uherském Hradišti Květoslava Fryštáka asi 30 kusů krav, několik prasat a ovcí žilo na farmě v naprosto katastrofálních podmínkách.

"Ve stájích nebyla 15 let, prakticky od doby, co jejich majitelka se o hospodářství začala starat, vyvážena chlévská mrva. Dle slov Stání veterinární správy tam došlo několikrát k poranění zvířat. Zlomila si nohu a musela být poražena. Stav byl tristní," popsal situaci Fryšták.

Vyhladovělá zvířata, která nebyla nijak zabezpečená, i několikrát denně unikala do okolí, poškozovala majetek obyvatel a ohrožovala je.

"Paní majitelka dokonce telefonovala místním farmám, zda by jí nevěnovaly základní krmivo," poznamenal Fryšták. Dodal, že napáječky pro zvířata nebyly funkční, dobytek tak často pil močůvku.

Žena vyhrožovala sebevraždou

Situací se několikrát zabývala i policie. V několika případech muži zákona pomáhali farmářce dobytek zahnat zpět za děravé oplocení farmy.

Podle mluvčího uherskohradišťské policie Aleše Mergentala 13. dubna policie ženě nabídla pomoc. "Předestřeli jsme, jaká řešení jsou v současné situaci ve hře - od nejoptimističtější varianty, v níž by farmářka prodala část svých zvířat a z utržených peněz by byla schopna v chovu pokračovat, až po řešení, při němž by musela být zvířata utracena," nastínil vedoucí územního odboru Policie ČR Bronislav Šabršula.

Podle Šabršuly na další schůzce, která se uskutečnila o dva dny později, žena obě varianty odmítla a začala opakovaně vyhrožovat sebevraždou. Přivolaná lékařka navrhla její převoz do psychiatrické léčebny.

Město farmářce nabídne darovací smlouvu

Podle policie s tím farmářka souhlasila a dobrovolně do léčebny sanitkou odjela. "O tom, že žena nebyla psychicky v pořádku a náš postup byl odůvodněný, hovoří i to, že je dodnes v péči lékařů," dodal Šabršula.

Radnice nyní bude řešit, co se zvířaty dál. Tajemník města Josef Botek řekl, že město ženě nabídne darovací smlouvu tak, aby chovatelka nemusela radnici hradit náklady spojené s péčí o dobytek. Vyčíslil je na více než 100 tisíc korun měsíčně.

Majitelka se proti odebrání zvířat může do 14 dnů odvolat. Krajský úřad Zlínského kraje jako odvolací orgán rozhodne, zda postup Uherského Hradiště byl správný. Pokud rozhodne ve prospěch radnice, město bude moci zvířata prodat či je utratit.

 

Právě se děje

Další zprávy