Dny lidí dobré vůle letos navštívilo 40 000 poutníků

Domácí ČTK Domácí, ČTK
5. 7. 2011 18:02
Na úterní bohoslužbu přišlo 25 tisíc lidí, zdravotníci museli pomoci deseti kolabujícím
Potní kostel na Velehradě.
Potní kostel na Velehradě. | Foto: Ministerstvo kultury

Velehrad - Před 40 tisíc lidí se letos vypravilo na Dny lidí dobré vůle, které se v pondělí a v úterý odehrály na poutním místě Velehradě.

"Všechno vyšlo, dá se říct na sto procent. Pondělní koncert navštívilo zhruba 17 500 lidí a v úterý na mši bylo zcela jistě kolem 25 tisíc poutníků. Příjemným překvapením pro mě bylo, že díky koordinaci a úsilí všech zúčastněných pořadatelských subjektů se podařilo Dny lidí dobré vůle zvládnout i v prostředí opravovaného areálu kolem baziliky tak, jak jsme možná ani nepředpokládali," řekl ČTK manažer Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek.

Charitativní koncert pod širým nebem podle pořadatelů vynesl 1,4 milionu korun, výtěžek z dárcovských SMS tak byl o 300 tisíc vyšší než v loňském roce. Suma je určena pro Hospic sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích.

Členové Maltézské pomoci, kteří na Velehradě zajišťovali zdravotní péči pomáhali asi desítce lidí, kteří na akci zkolabovali, několik jich musela odvézt sanitka do nemocnice. Podle hlavní sestry Maltézské pomoci Lucie Marešové kolabovali hlavně starší lidé, zejména diabetici, ale i mladé dívky.

První den Dnů lidí dobré vůle zdravotníci Maltézské pomoci téměř nezasahovali. Bylo totiž pod mrakem a lidé nebyli vystaveni horku. Lékaři v pondělí ošetřili jen odřenou ruku po pádu na zem a jednomu poutníkovi vytáhli klíště. Volali i záchranku k dívce, u které bylo podezření na epileptický záchvat. Úterní Národní pouť již kvůli téměř letnímu počasí tak klidná nebyla.

V průběhu Dní lidí dobré vůle pokračovalo i ruční přepisování bible, poprvé se jej lidé mohli zúčastnit ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje, kam se akce přesunula.

Podle policistů byly letošní cyrilometodějské slavnosti na Velehradě poklidné. "Týkalo se to dopravy i veřejného pořádku. Je vidět, že poutníci nejsou žádní výtržníci," řekl ČTK mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.

"Letos to včetně dopravy proběhlo velmi klidně, poutníci byli spokojení. Použili jsme i záchytné parkoviště na loukách před obcí, kde se navzdory pondělnímu špatnému počasí dalo dobře parkovat," doplnil starosta Velehradu Stanislav Gregůrek.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy