Dny lidí dobré vůle letos navštívilo 40 000 poutníků

Domácí ČTK Domácí, ČTK
5. 7. 2011 18:02
Na úterní bohoslužbu přišlo 25 tisíc lidí, zdravotníci museli pomoci deseti kolabujícím
Potní kostel na Velehradě.
Potní kostel na Velehradě. | Foto: Ministerstvo kultury

Velehrad - Před 40 tisíc lidí se letos vypravilo na Dny lidí dobré vůle, které se v pondělí a v úterý odehrály na poutním místě Velehradě.

"Všechno vyšlo, dá se říct na sto procent. Pondělní koncert navštívilo zhruba 17 500 lidí a v úterý na mši bylo zcela jistě kolem 25 tisíc poutníků. Příjemným překvapením pro mě bylo, že díky koordinaci a úsilí všech zúčastněných pořadatelských subjektů se podařilo Dny lidí dobré vůle zvládnout i v prostředí opravovaného areálu kolem baziliky tak, jak jsme možná ani nepředpokládali," řekl ČTK manažer Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek.

Charitativní koncert pod širým nebem podle pořadatelů vynesl 1,4 milionu korun, výtěžek z dárcovských SMS tak byl o 300 tisíc vyšší než v loňském roce. Suma je určena pro Hospic sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích.

Členové Maltézské pomoci, kteří na Velehradě zajišťovali zdravotní péči pomáhali asi desítce lidí, kteří na akci zkolabovali, několik jich musela odvézt sanitka do nemocnice. Podle hlavní sestry Maltézské pomoci Lucie Marešové kolabovali hlavně starší lidé, zejména diabetici, ale i mladé dívky.

První den Dnů lidí dobré vůle zdravotníci Maltézské pomoci téměř nezasahovali. Bylo totiž pod mrakem a lidé nebyli vystaveni horku. Lékaři v pondělí ošetřili jen odřenou ruku po pádu na zem a jednomu poutníkovi vytáhli klíště. Volali i záchranku k dívce, u které bylo podezření na epileptický záchvat. Úterní Národní pouť již kvůli téměř letnímu počasí tak klidná nebyla.

V průběhu Dní lidí dobré vůle pokračovalo i ruční přepisování bible, poprvé se jej lidé mohli zúčastnit ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje, kam se akce přesunula.

Podle policistů byly letošní cyrilometodějské slavnosti na Velehradě poklidné. "Týkalo se to dopravy i veřejného pořádku. Je vidět, že poutníci nejsou žádní výtržníci," řekl ČTK mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.

"Letos to včetně dopravy proběhlo velmi klidně, poutníci byli spokojení. Použili jsme i záchytné parkoviště na loukách před obcí, kde se navzdory pondělnímu špatnému počasí dalo dobře parkovat," doplnil starosta Velehradu Stanislav Gregůrek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy