V některých rybnících na Vysočině se už objevily sinice

ČTK ČTK
4. 6. 2011 10:52
Již na začátku června je několik rybníků na Vysočině nevhodných ke koupání
Některé vysočinské rybníky jsou kvůli sinicím nevhodné pro koupání již na počátku června (ilustrační foto)
Některé vysočinské rybníky jsou kvůli sinicím nevhodné pro koupání již na počátku června (ilustrační foto) | Foto: Simona Holecová

Jihlava - V některých rekreačních rybnících na Vysočině se už objevily sinice.

Podle aktuálního zjištění jihlavské krajské hygienické stanice je ke koupání nevhodný rybník v Pávově na Jihlavsku, kde se kromě shluků sinic ve vodě masivně rozvinul i fytoplankton. Naopak na řadě míst v kraji si lidé mohou zaplavat v čisté vodě, jejíž teplota se často blíží ke 20 stupňům Celsia.

Hygienici v pátek ukončili letošní druhou kontrolu necelých dvou desítek hlavních koupacích ploch na Vysočině. Poprvé hodnotili v tomto týdnu kvalitu vody u dalších 17 rybníků v kraji, které se během letní sezony sledují jen senzoricky.

Na Havlíčkobrodsku se lidé mohou bez obav koupat například v Ředkováku. Naopak vodu v oblíbeném rybníku Řeka u Krucemburku už začaly kazit sinice, nadlimitní hodnoty byly zjištěny také u fosforu. Rybník Cihlář v Havlíčkově Brodě byl koncem května vypuštěn.

Nadymač dobrý, Peklo horší

Na Jihlavsku nabízejí kvalitní koupání ve vodě průhledné nejméně do 1,7 metru rybníky Černý, Malý Pařezitý, Nadymač a Velký Pařezitý, čistá je i Borovinka. Horší kvalitu vody má polenské Peklo i Okrouhlík v Čížově.

Vodní nádrž Trnávka na Pelhřimovsku nabízí osvěžení ve vodě průhledné více než do tří metrů. Opatrnější by lidé měli být v tomto regionu u vodních nádrží Sedlice a Vřesník, kde hygienici zjistili výskyt sinic.

Na Žďársku nabízejí kvalitní vodu ke koupání rybníky Pilský, Velké Dářko, Sykovec a lom v Dolní Rožínce. Zakalená voda byla v pátek v rybnících Medlov, Domanínský a v koupališti Sázava. Další informace lze najít na www.khsjih.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy