Topol, Klíma i Hilský. Již 20. veletrh v Brodě je tu

Martina Ježková
21. 10. 2010 9:43
Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě je nejstarším v Česku
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Havlíčkův Brod - Už o víkendu se stane Havlíčkův Brod literárním centrem.

V pátek a sobotu se zde totiž uskuteční už dvacátý Podzimní knižní veletrh, nejstarší akce svého druhu v Česku.

Každoročně veletrh přiláká na patnáct tisíc návštěvníků. A co se velikosti týče, je na druhém místě hned za pražským Světem knihy.

"Vymyslela jsem ho sama v roce 1991, v době, kdy po mnoha letech nesvobody vycházelo mnoho skvělých knížek, ale úplně chyběly kontakty a informace, nakladatelé a knihkupci o sobě nevěděli," popisuje vznik brodské akce její ředitelka Markéta Hejkalová.

Jedním dechem ale dodává, že dnes už není tolik důležité, jak veletrh vznikl. "Hlavní je, že pořád pokračuje, i když informací je na knižním trhu možná až moc."

Topol, Klíma či Hilský

Příchozí se mohou těšit na pestrý program pro všechny věkové kategorie. Po oficiálním zahájení odstartuje maraton autorských čtení, autogramiád a seminářů.

"I přes jubileum jsem nechtěla veletrh měnit či oživovat - proč zlepšovat něco, co funguje. Jsem ale ráda, že se podařilo sestavit opravdu bohatý doprovodný program. Přijede víc než padesát českých spisovatelů a spisovatelek a jsou mezi nimi nejenom hvězdná, ale hlavně zajímavá jména," uzavírá ředitelka Markéta Hejkalová.

Brod navštíví například Jáchym Topol, Ivan Klíma, Irena Obermannová, Tomáš Sedláček, Martin Hilský a spousta dalších. V rámci 20. veletrhu budou také uděleny ceny za nejkrásnější knihy.

Na závěr proběhne česko-slovenská literární afterparty v kavárně U Notáře, kde budou v krátkých blocích do sobotních nočních hodin předčítat přední čeští a slovenští autoři.

Podrobný program naleznete na oficiálním webu www.hejkal.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy