Střechou prolétl kus ledu z nebe, dopadl vedle postýlky

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 11. 2010 17:15
Obří kroupa dopadla na dům na Třebíčsku. Odkud se ledový balvan vzal, nikdo neví
Nebe nad Českem bylo ve čtvrtek večer čisté
Nebe nad Českem bylo ve čtvrtek večer čisté | Foto: ČHMÚ

Ohrazenice - Velmi nezvyklá nehoda vystrašila ve čtvrtek rodinu z Ohrazenic na Třebíčsku.

Střechu jejich domu totiž krátce před devátou hodinou prorazil balvan z ledu. Dopadl do podkroví pouhé dva metry od dětské postýlky.

Nikomu se nic nestalo, ale pro meteorology jde o záhadu.

"Nemohlo se jednat o projev bouřky nebo přirozený pád ledových částic z oblaků, protože v té době se nad naším územím nevyskytovala oblačnost s tvorbou námrazy," vysvětlil Aktuálně.cz mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.

"Je proto skoro jisté, že ledový balvan musel spadnout z nějakého vysoko letícího letadla," řekl s tím, že žádné jiné racionální vysvětlení neexistuje.

I tak je ovšem nehoda záhadou. Nad Českem totiž tou dobou neplatila výstraha pro námrazu. A žádná z posádek letadel podobné problémy nehlásila.

"Nejbližší oblastí, kde se mohla silná námraza tvořit, bylo Polsko," popsal Dvořák čtvrteční situaci.

"Je tedy možné, že kus ledu odpadl z letadla přelétajícího naše území právě směrem z Polska nad Rakousko. Led si s sebou zřejmě letadlo 'přivezlo'."

 

Právě se děje

před 49 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy