Sklárny otevřely, studovat na skláře ale nikdo nechce

ČTK ČTK
5. 10. 2010 5:23
Lidé tomu oboru pořád nevěří, myslí si ředitel
Foto: Ludvík Hradilek

Světlá nad Sázavou - O sklářské učební obory ve Světlé nad Sázavou je rok po obnovení výroby v tamních sklárnách stále velmi malý zájem. Loni do těchto oborů na světelské akademii nenastoupil nikdo, letos přišli dva žáci.

V době největšího rozkvětu skláren ve městě se na hutní tvarování a broušení skla připravovalo i 80 žáků v ročníku.

"Už jsou firmy, které by kvalitní skláře zaměstnaly. Ale lidé tomu oboru pořád nevěří," uvedl ředitel střední školy Jindřich Vodička. Pokud se žáci zajímají o sklo, tak jako o výtvarný obor, ale nestojí o řemeslo.

Ve Světlé je sklářů dost

Ve Světlé je zatím sklářů dostatek, protože do obnoveného provozu ve sklárnách se zatím vrátila necelá třetina z někdejších 1200 zaměstnanců zkrachovalého podniku Sklo Bohemia.

Sklárny, které teď fungují pod názvem Crystalite Bohemia, se navíc věnují jen strojní produkci a k ruční sklářské výrobě se vracet nebudou. Ve strojní výrobě skla se podle Vodičky uplatňují hlavně strojírenské profese.

Z Akademie vycházejí kováři i designéři

Světelská akademie, která zahrnuje vyšší odbornou školu, gymnázium a střední školu uměleckoprůmyslovou, má v denním studiu celkem 400 žáků.

Nabízí řadu studijních oborů zaměřených kromě skla také na kámen, keramiku, dřevo a kov; počet oborů se v poslední době zvyšuje. "Začínají umělečtí kováři, umělečtí truhláři, bytoví architekti a design," přiblížil ředitel.

Studentské práce představuje výstava, která byla v pondělí otevřena ve školní galerii. Mezi desítkami exponátů jsou k vidění i plastiky žáků z dalších českých uměleckoprůmyslových škol, ale také z Rakouska, Slovenska, Bulharska a Ukrajiny. Výstava bude pro veřejnost otevřena tento týden. Koncem měsíce se většina plastik přestěhuje do jihlavské galerie.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy