reklama
 
 

Sklárny otevřely, studovat na skláře ale nikdo nechce

5. 10. 2010 5:23
Lidé tomu oboru pořád nevěří, myslí si ředitel

Světlá nad Sázavou - O sklářské učební obory ve Světlé nad Sázavou je rok po obnovení výroby v tamních sklárnách stále velmi malý zájem. Loni do těchto oborů na světelské akademii nenastoupil nikdo, letos přišli dva žáci.

V době největšího rozkvětu skláren ve městě se na hutní tvarování a broušení skla připravovalo i 80 žáků v ročníku.

"Už jsou firmy, které by kvalitní skláře zaměstnaly. Ale lidé tomu oboru pořád nevěří," uvedl ředitel střední školy Jindřich Vodička. Pokud se žáci zajímají o sklo, tak jako o výtvarný obor, ale nestojí o řemeslo.

Ve Světlé je sklářů dost

Ve Světlé je zatím sklářů dostatek, protože do obnoveného provozu ve sklárnách se zatím vrátila necelá třetina z někdejších 1200 zaměstnanců zkrachovalého podniku Sklo Bohemia.

Sklárny, které teď fungují pod názvem Crystalite Bohemia, se navíc věnují jen strojní produkci a k ruční sklářské výrobě se vracet nebudou. Ve strojní výrobě skla se podle Vodičky uplatňují hlavně strojírenské profese.

Z Akademie vycházejí kováři i designéři

Světelská akademie, která zahrnuje vyšší odbornou školu, gymnázium a střední školu uměleckoprůmyslovou, má v denním studiu celkem 400 žáků.

Nabízí řadu studijních oborů zaměřených kromě skla také na kámen, keramiku, dřevo a kov; počet oborů se v poslední době zvyšuje. "Začínají umělečtí kováři, umělečtí truhláři, bytoví architekti a design," přiblížil ředitel.

Studentské práce představuje výstava, která byla v pondělí otevřena ve školní galerii. Mezi desítkami exponátů jsou k vidění i plastiky žáků z dalších českých uměleckoprůmyslových škol, ale také z Rakouska, Slovenska, Bulharska a Ukrajiny. Výstava bude pro veřejnost otevřena tento týden. Koncem měsíce se většina plastik přestěhuje do jihlavské galerie.

autor: ČTK | 5. 10. 2010 5:23

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Kraj Vysočina

  reklama
  reklama
  reklama