Senátor Jonáš chce za ODS na Třebíčsku obhájit křeslo

ČTK ČTK
30. 4. 2012 17:39
Mezi jeho nejvážnější soupeře bude zřejmě patřit starosta Studence Josef Zahradníček
Vítězslav Jonáš.
Vítězslav Jonáš. | Foto: Vojtěch Marek

Jihlava - V třebíčském senátním obvodě bude v podzimních volbách obhajovat úspěch bývalý starosta Dukovan a současný senátor Vítězslav Jonáš (ODS).

Mezi jeho nejvážnější soupeře bude zřejmě patřit stejně jako v roce 2006 starosta Studence Josef Zahradníček, nominovaný KSČM.

Šanci může mít i poslanec František Bublan, kandidující za ČSSD.

V minulých senátních volbách na Třebíčsku usilovalo o hlasy voličů šest kandidátů. Ze souboje dvou starostů menších obcí stojících poblíž dukovanské jaderné elektrárny na Třebíčsku vyšel nakonec vítězně Jonáš, když ve druhém kole pokořil komunistického zástupce Zahradníčka.

Jonáš získal 52,89 procenta voličských hlasů, Zahradníček 47,10 procenta. Jonáš nahradil v senátorském křesle lidovce Pavla Janatu, který se do druhého kola neprobojoval.

KDU-ČSL bude letos v senátních volbách na Třebíčsku reprezentovat starosta Rokytnice nad Rokytnou Josef Herbrych.

O kandidátovi TOP 09 by měl rozhodnout výkonný výbor strany 3. května. Do konce května by měla kandidáta vybrat také Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ).

Kandidát Národních socialistů - LEV 21 bude podle mluvčího strany Tomáše Sazimy znám nejdříve v červnu po ustavení krajské organizace na Vysočině. Věci veřejné v senátních volbách na Třebíčsku svého kandidáta mít nebudou.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy