Makaci prchají už přes půl roku. Šimpy je na Vysočině

Domácí Domácí
13. 1. 2011 13:42
Jeho "komplic" Tanin byl spatřen poblíž vojenského prostoru Libavá
Foto: Reuters

Bystřice nad Pernštejnem - Jeden z dvojice opičáků, kteří v červnu uprchli z olomoucké zoo, doputoval až na Vysočinu.

Podle Deníku ho viděli obyvatelé Dalečína u Bystřice nad Pernštejnem.

Makak červenolící jménem Šimpy navštívil v oblasti několik zahrad, kde si pochutnával na spadaném ovoci.

"Manžel ho zahlédl už v pátek večer, ale myslel si, že se prostě musel splést. Kde by se u nás taky vzala opice? Jenže v sobotu jsme opičáka viděli znova, seděl na zahrádce a jedl jablka, která tam zůstala," citoval list Marii Sedlerovou, na jejíž zahradu se zamířil Šimpy občerstvit.

Opičák se podle zpráv policie pohyboval také na silnici mezi Dalečínem a Veselím. Potom se vrátil na zahradu k Sedlerovým, aby se posilnil na cestu. Od té doby se o něm nic neví.

Šimpyho a jeho společníka Tanina se zoo marně snaží nalákat zpět. Opice uprchly z takzvané polepšovny, odděleného výběhu, kam je ošetřovatelé umístili, protože příliš dotírali na návštěvníky. Není tedy divu, že se uprchlíkům na svobodě líbí.

Mrazy dvojici nevadí, protože tento druh makaka je nejseverněji žijícím, a je tedy na chlad zvyklý. Nadějí pro zoo bylo, že s příchodem zimy bude pro opičáky obtížné obstarat si potravu. Tento předpoklad se ale, jak se zdá, nepotvrdil.

Zatímco Šimpy svůj domovský kraj opustil, Tanin se momentálně zdržuje v blízkosti vojenského prostoru Libavá.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 45 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy