V Kadani bude ulice Václava Havla. Jako první v kraji

ČTK ČTK
9. 1. 2012 10:44
Jméno bývalého prezidenta mají nést i místa v Děčíně nebo Litoměřicích
Foto: Reuters

Kadaň (Chomutovsko) - Kadaň jako první město v Ústeckém kraji přejmenuje ulici po Václavu Havlovi. Po dvaadvaceti letech od revoluce tak zmizí Fučíkova ulice.

Nový název bude podle Chomutovského deníku platit až od července. Ulice se chystají přejmenovat i v Litoměřicích a Děčíně, kde návrhy půjdou na jednání zastupitelstva 26. ledna.

"Ulice byla navržena k přejmenování už před několika lety a byly navrženy asi čtyři různé názvy. Žádný ale tehdy v anketě mezi občany nezískal většinu," řekl Deníku starosta Kadaně Jiří Kulhánek.

Zastupitelé tak tehdy rozhodli, že nový název dostane ulice až po letos končící rekonstrukci. Dnešní Fučíkova vede kousek od Ohře k bývalému letnímu kinu a stojí v ní hlavně rodinné domky.

Zastupitelstvo přejmenování ulice schválilo už čtyři dny po smrti bývalého prezidenta, který zemřel loni 18. prosince. Se změnou souhlasili bez jednoho všichni zastupitelé.

"Ulice Fučíkova zároveň navazuje na ulici T. G. Masaryka, která byla hned po revoluci roku 1989 přejmenována z Gotwaldovy ulice. Čili je v tom určitá symbolika," dodal starosta. Město chce obyvatelům přejmenování ulice co nejvíc usnadnit. Za nové doklady proto nebudou platit žádné poplatky.

Život prezidenta Havla na fotografiích Aktuálně.cz

Přejmenování ulic a jiných míst po Havlovi chce i vedení dalších měst v kraji. Ústecký primátor už v prosinci městské radě neúspěšně navrhoval přejmenování Kostelního náměstí, v Litoměřicích a Děčíně budou zastupitelé rozhodovat 26. ledna. Litoměřičtí chtějí po Havlovi pojmenovat před čtyřmi lety rekonstruovaný park, v Děčíně pak novou knihovnu, která má být dostavena v červnu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy