V Kadani bude ulice Václava Havla. Jako první v kraji

ČTK ČTK
9. 1. 2012 10:44
Jméno bývalého prezidenta mají nést i místa v Děčíně nebo Litoměřicích
Foto: Reuters

Kadaň (Chomutovsko) - Kadaň jako první město v Ústeckém kraji přejmenuje ulici po Václavu Havlovi. Po dvaadvaceti letech od revoluce tak zmizí Fučíkova ulice.

Nový název bude podle Chomutovského deníku platit až od července. Ulice se chystají přejmenovat i v Litoměřicích a Děčíně, kde návrhy půjdou na jednání zastupitelstva 26. ledna.

"Ulice byla navržena k přejmenování už před několika lety a byly navrženy asi čtyři různé názvy. Žádný ale tehdy v anketě mezi občany nezískal většinu," řekl Deníku starosta Kadaně Jiří Kulhánek.

Zastupitelé tak tehdy rozhodli, že nový název dostane ulice až po letos končící rekonstrukci. Dnešní Fučíkova vede kousek od Ohře k bývalému letnímu kinu a stojí v ní hlavně rodinné domky.

Zastupitelstvo přejmenování ulice schválilo už čtyři dny po smrti bývalého prezidenta, který zemřel loni 18. prosince. Se změnou souhlasili bez jednoho všichni zastupitelé.

"Ulice Fučíkova zároveň navazuje na ulici T. G. Masaryka, která byla hned po revoluci roku 1989 přejmenována z Gotwaldovy ulice. Čili je v tom určitá symbolika," dodal starosta. Město chce obyvatelům přejmenování ulice co nejvíc usnadnit. Za nové doklady proto nebudou platit žádné poplatky.

Život prezidenta Havla na fotografiích Aktuálně.cz

Přejmenování ulic a jiných míst po Havlovi chce i vedení dalších měst v kraji. Ústecký primátor už v prosinci městské radě neúspěšně navrhoval přejmenování Kostelního náměstí, v Litoměřicích a Děčíně budou zastupitelé rozhodovat 26. ledna. Litoměřičtí chtějí po Havlovi pojmenovat před čtyřmi lety rekonstruovaný park, v Děčíně pak novou knihovnu, která má být dostavena v červnu.

 

Právě se děje

Další zprávy