Ústí rozšíří placené parkování, neplatiče potrestá botičkou

ČTK ČTK
20. 6. 2015 9:34
Botičky mají zlepšit podle radnice platební morálku řidičů, parkovné totiž platí jen 30 procent z nich.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Ústí nad Labem – Vedení Ústí nad Labem chce rozšířit zóny pro zpoplatněné parkování. Město vytipovalo devět ulic především v širším centru města a ve čtvrti Střekov, kde by řidiči museli za parkování nově platit.

ČTK to řekl náměstek primátora Martin Hausenblas s tím, že město znovu zavede i takzvané botičky. Nasazovat je bude řidičům, kteří parkovné nezaplatí. Podle statistik platí parkovné asi jen třetina lidí.

Rozšíření zpoplatněných míst by podle náměstka mělo přinést do rozpočtu města další finanční prostředky. Nově by se tak mělo platit za parkování například v okolí krajského a okresního soudu, na Střekovském nábřeží nebo v okolí univerzitního kampusu. V současné době vybere krajské město na poplatcích za parkovné kolem čtyř milionů korun ročně.

"Pokud se porovnáme s jinými městy, kde jsou příjmy z parkování 13 nebo 15 milionů ročně, tak je něco špatně," řekl ČTK Hausenblas. Příčinami nízkého výnosu z parkování jsou podle něj kromě platební morálky řidičů i zastaralé parkovací automaty. "V současné době je parkovací systém v centru města ve velmi neutěšeném stavu. Máme zastaralé automaty, které jsou deset let po své provozní lhůtě, a tím pádem denně třeba 10 až 12 automatů nefunguje," vysvětlil Hausenblas.

Přibližně během roku chce město parkovací automaty vyměnit. "Rozjíždíme výběrové řízení na nové, moderní, solárně napájené automaty, které budou neustále online. Bude možné platit kartou, bude možné platit městskou kartou, zachovány zůstanou i platby v hotovosti," doplnil náměstek.

Platební morálku by mělo podle plánů radnice zlepšit znovuzavedení takzvaných botiček. Neplatiči parkovného je začnou dostávat od 1. července. "Je to nutnost, protože dneska platí parkovné pod 30 procent lidí. Bude to fungovat tak, že tady bude řád a pořádek, bude se platit za parkovné v centru města a budou tady funkční služby pro občany," dodal Hausenblas.

Za instalaci a sundání botiček nebude město účtovat žádný manipulační poplatek. Řidiči ale musí počítat s pokutami od městské policie. "Bude se platit jen pokuta městskému strážníkovi, podle toho, jak on ji určí," dodal Hausenblas. Botičky přestala městská policie podle zástupce ředitele Jana Novotného nasazovat asi před deseti lety.

Do budoucna radnice plánuje stavbu záchytných parkovišť v širším centru města. Přímo v centru pak parkovné výrazně podraží. V současné době začínají ceny za hodinové parkování na deseti korunách, celodenní parkování stojí 70 korun.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 3 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy