Ústecký kraj po volbách otáčí. Prolomil by limity těžby

ČTK ČTK
23. 11. 2012 13:17
Doposud se Ústecký kraj stavěl proti prolomení limitů těžby daných v roce 1991
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Ústecký kraj je pro pokračování těžby hnědého uhlí za limity, které mimo jiné brání zboření Horního Jiřetína na Mostecku.

Důvodem je zachování stovek pracovních míst. Novinářům to v pátek na první tiskové konferenci řekl nový hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM), který je prvním komunistickým hejtmanem od zavedení krajských samospráv v zemi.

Doposud se Ústecký kraj stavěl proti prolomení limitů těžby daných v roce 1991.

Podmínkou pro těžbu za limity podle Bubeníčka je dohoda těžařů s dotčenými obcemi a občany na odškodnění. "Na tom jsme se shodli s koaličním partnerem," uvedl Bubeníček. KSČM vytvořila koalici s ČSSD.

Těžaři jsou mezi prvními, kteří projevili zájem se s novým vedením kraje sejít. Omezení v těžbě uhlí nejvíce vadí mostecké těžařské skupině Czech Coal.

Od prosince začne útlum hlubinného dolu Centrum, který zaměstnává asi 300 lidí. Dalších 200 lidí odchází ze sousedního povrchového dolu ČSA, který se blíží k územním limitům těžby a od podzimu utlumuje činnost.

Současná vláda je proti prolomení limitů. "Vláda by musela zrušit platné usnesení, je jasné, že ta současná tak neučiní. Kraj by v budoucnosti nové vládě dal doporučení na zrušení daného usnesení," uvedl Bubeníček.

Tady kdysi stávaly Libkovice. Skončí stejně i Horní Jiřetín?

Nový hejtman vyjmenoval také priority Ústeckého kraje, mezi které kromě vytvoření koncepce zdravotnictví či zajištění hromadné dopravy patří transparentní hospodaření s majetkem a transparentnost při zadávání veřejných zakázek.

"Tam si osobně myslím, že byly určité rezervy," doplnil hejtman.

V zastupitelstvu Ústeckého kraje získala KSČM 20 křesel, ČSSD 13 a dohromady mají většinu 33 hlasů. V opozici zůstali i v tomto volebním období Severočeši.cz s devíti mandáty. ODS, která dosud zasedala v krajské radě, získala sedm mandátů.

Novým uskupením v krajském zastupitelstvu je PRO!kraj se šesti zvolenými zastupiteli.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Ministr Metnar ve čtvrtek v USA podpisem potvrdí nákup vojenských vrtulníků

Ministr obrany Lubomír Metnar ve čtvrtek po jednání s americkým ministrem obrany Markem Esperem stvrdí podpisem dokumentu nákup vrtulníků pro českou armádu. Ministerstvo obrany za ně zaplatí 14,6 miliardy korun. Metnar do Spojených států odletí v úterý ráno. Informoval o tom mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Ministerstvo obrany se rozhodlo pořídit 12 vrtulníků od firmy Bell formou mezivládní dohody. Z USA vojáci získají osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje armáda dostane v roce 2023. V její výzbroji nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Další zprávy