Starosta Litvínova: Postup policie a sociálky vyšetříme

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
17. 9. 2013 19:00
Milan Šťovíček prověří jednání sociálky a jakým způsobem se video dostalo na internet.
Kontrola v Janově a Litvínově.
Kontrola v Janově a Litvínově. | Foto: E-Mostecko.cz

Praha - Starosta Litvínova Milan Šťovíček (STAN) prověří, jakým způsobem se na internet dostalo video, na němž pracovníci sociální služby Litvínov v doprovodu městské policie a reportéra s videokamerou provádí náhodné kontroly u problémových převážně romských rodin v Janově a Litvínově.

"Rada města tento případ zatím neprojednávala. Prověřím ale, proč tam byla videokamera a kdo pořizoval záznam. Překvapuje mě, že by si městská policie někoho zvala," reagoval Šťovíček na případ, o kterém informoval deník Aktuálně.cz v pondělí.

Velitel městské policie Litvínov Aktuálně.cz sdělil, že video ze serveru E-Mostecko.cz pořídil reportér, který byl ke kontrole přizván. "Zveřejnil ho na vlastní zodpovědnost," řekl.

Podle Martina Kliky, ústeckého radního pro oblast bezpečnosti a sociálních věcí a bývalého velitele Litvínovské policie, je přitom přítomnost novináře možná, ale pouze v některých případech.

"Je běžné, že novináři jsou přizvání k akcím v rámci bezpečnostního pořádku. Nechci nyní hodnotit, zda strážníci v tomto konkrétním případu porušili zákon, to musí vyhodnotit město. Z mého pohledu bych to ale bral jako neetické," komentoval přítomnost novináře Klika.

Postup policie se nezamlouvá ani vládní Agentuře pro sociální začleňování, která s litvínovským sociálním odborem dlouhodobě spolupracuje. "Pro agenturu je to jednoznačně šikanózní přístup, kdy došlo z hlediska činnosti městské policie k porušení řady předpisů a možná i zákonů. Pochybnosti máme i nad samotným výkonem sociálně právní ochrany dětí," říká ředitel agentury Martin Šimáček. 

"Ještě větší problém je přizvání novináře či kameramana, který celou věc, která by měla probíhat v režii sociálně právní ochrany dětí, natáčí a následně zveřejní. To je naprosto absurdní," dodává.

Šťovíček: Rodiny musely být o kontrole předem informovány

Právní ředitelka Ligy lidských práv Zuzana Candigliota v pondělním komentáři pro Aktuálně.cz upozornila, že zarážející není pouze přítomnost novináře, ale i samotný postup pracovníků sociálního odboru a městské policie. Ti podle ní překročili své pravomoci.

Rodinám totiž nebylo vysvětleno, o jakou kontrolu se jedná, a nebyly poučeny o svých právech a policisté do bytu vstoupili bez povolení. Advokátka dále uvedla, že sociální služba neměla oprávnění provést vyšetření na přítomnost drog a alkoholu v krvi, protože k němu nebyl jasný důvod. Přítomností novináře u kontrol navíc městská policie podle Candiglioty fakticky umožnila zásah do soukromí rodin.

Ke komentáři právní ředitelky ligy se v úterý ráno litvínovský starosta Šťovíček odmítl vyjádřit s odvoláním, že video zatím neviděl. "Video jsem neviděl a nevím, jak je sestříhané. Kontroly našimi sociálními pracovníky probíhají pouze u takových rodin a osob, které jsou dlouhodobě sledované. Sociální pracovníci s rodinami pracují, takže oni museli dopředu vědět, že přijde kontrola. Nevěřím, že by kontroly probíhaly bez souhlasu rodin," řekl. 

"Pokud kontrola proběhla ve večerních hodinách, tak z toho důvodu, že přes den je sociální pracovníci nezastihli. Nevidím jiný důvod, proč by večer chodili. Sociální pracovnice si naopak potřebuje tyto věci vyřídit přes den v pracovní době. Já si myslím, že je nezastihli doma, tak proto tam šli ve večerních hodinách. To já prověřím, teď samozřejmě říkám, to, co si myslím, protože jsem video neviděl," dodal.

Redakce Aktuálně.cz proto Šťovíčkovi odkaz na video zaslala. Starosta se k němu ale zatím nevyjádřil.

Trestní oznámení se zatím podávat nebude

Šimáček z Agentury pro sociální začleňování ale Aktuálně.cz sdělil, že na úterním jednání se starostou Litvínova a jeho týmu se právě video stalo hlavním tématem hovoru. 

"Vyslechl jsem si ospravedlnění, že se jedná o rutinu a na videu je dlouhodobý klient sociálně právní ochrany. Dále jsme se bavili o metodě práce sociálních pracovníků a domlouvali se, že jako agentura pomůžeme šéfce a vedení města připravit tréning, aby jednak sociální pracovníci a jednak městská policie zvládli tyto situace," řekl ředitel agentury.

Podle Šimáčka agentura nezvažuje, že by na postup městské policie a sociálního odboru podala trestní oznámení. "Tady si myslím, že svoji roli musí jednoznačně sehrát pracovníci neziskovek působící v tom místě. V případě, že by rodina z toho chtěla vyvodit nějaké důsledky, tak by jim měla být oporou," řekl.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy