Rozpůlené Hřensko se konečně dočká sanace skály

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 1. 2011 6:29
Uzavírka silnice rozděluje Hřensko vedví, u hranic zůstaly odříznuty několik domů a benzinka
Hřensko, sevřené skalami i řekou, to nemá jednoduché
Hřensko, sevřené skalami i řekou, to nemá jednoduché | Foto: Jan Langer

Hřensko - Silnice do Německa přes Hřensko na Děčínsku se otevře zřejmě na přelomu února a března. Cesta je uzavřená od 10. prosince, kdy se nad ní hnula část skalní stěny.

Správa Národního parku České Švýcarsko dostala potřebné peníze na sanaci masivu od ministerstva životního prostředí a v pátek vybrala dodavatele.

Sanace skály si vyžádá 4,8 milionu korun a umožní otevření alespoň jednoho jízdního pruhu.

Uzavírka silnice rozděluje obec vedví, přímo u německých hranic zůstaly odříznuty několik domů a benzinová pumpa. Kdo k nim chce dojet z Čech, musí počítat s velkou zajížďkou přes Šluknovský výběžek nebo přes Petrovice, tedy s desítkami ujetých kilometrů navíc.

"Jsem ráda, že tlak, který v posledních týdnech kraj vyvinul na příslušné úřady, přináší pozitiva. Skála ve Hřensku se snad konečně dočká sanace a lidem v obci se uleví," pochvaluje si hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová. Ta kvůli situaci v Hřensku v minulosti oslovila ministerstva životního prostředí, dopravy a vnitra.

Opravu si přehazovali jak horký brambor

Při opravě bude odstraněno asi 500 tun kamene. "Pokud nenastanou nepředvídatelné okolnosti, bude nejzávažnější problém v obci do začátku turistické sezony odstraněn," uvedl ředitel správy národního parku Pavel Benda.

Po otevření silnice se bude hledat definitivní řešení, které by celou skálu stabilizovalo na delší dobu. Narušená je už od čtyřicátých let, kdy byla necitlivě ostřelována, a její pohyb si vyžádal vloni hned dvě uzavření silnice. Nejprve se skály začaly hýbat po srpnových povodních, pak v prosinci. Na jejich hlídání byla nainstalována čidla.

Sanace skály má ještě jeden problém, který vyřeší jedině další dotace. Nebylo totiž jasné, kdo by měl opravy platit, protože tuto povinnost ukládal jeden zákon Ředitelství silnic a dálnic, druhý zase národnímu parku. Ani jedna strana prý nemá volné peníze, které by do opravy mohla investovat, nakonec ale na sebe povinnosti zřejmě vezme národní park. "O finanční prostředky na celkovou sanaci bude správa parku žádat dotační prostředky," uvedl mluvčí národního parku Tomáš Salov.

Nejasnosti panovaly i ohledně míry ohrožení. Starosta Hřenska Josef Černý se kvůli nestabilnímu skalnímu masivu obrátil koncem roku 2010 na Ústecký kraj se žádostí o vyhlášení stavu nebezpečí.

Ústecký kraj žádosti nevyhověl, protože podle něj nebyly naplněny zákonné požadavky na vyhlášení stavu nebezpečí.  Toto stanovisko potvrdilo i ministerstvo vnitra. „Případný pád skály neohrožuje ani životy občanů, ani obecní majetek," uvádí tisková mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

 

Právě se děje

Další zprávy