Problémy s novými občankami. Vydání trvá i 10krát déle

ČTK ČTK
6. 1. 2012 16:07
Podle mosteckých úředníků je systém komplikovaný, město by potřebovalo více pracovišť
Občanský průkaz vydávaný od ledna 2012
Občanský průkaz vydávaný od ledna 2012 | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Most - Město má problémy při vydávání nových občanských průkazů. Podle úředníků je systém tak komplikovaný, že vydání jednoho průkazu trvá někdy i desetkrát déle.

Na třech pracovištích, která doklady vydávají, začátkem roku stáli lidé dlouhé fronty.

Okének by bylo potřeba více, podle mosteckého primátora Vlastimila Vozky na ně ale stát městu peníze nedá. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí města Alena Sedláčková.

Za hodinu vyřídí mostečtí úředníci maximálně pět žádostí. "Co nám dříve trvalo třeba dvě minuty, dnes i při největší snaze dokážeme za pět, ale někdy i za dvacet minut," uvedl vedoucí odboru, který má vydávání dokladů na starosti, Jaroslav Mareš.

Nový systém je podle úředníků zdlouhavý také proto, že je třeba vyplnit elektronický dotazník s klientem přímo na přepážce. Dříve lidé přinášeli tiskopis už vyplněný.

Elektronický systém prý také při větším náporu, jaký byl počátkem roku, často nefunguje. Podle Sedláčkové proces vydání průkazu komplikuje také to, že si pro následné vyzvednutí dokladu musí občan zapamatovat čtyřmístné číslo PIN.

Problémy způsobil také dvoutýdenní výpadek vydávání dokladů koncem roku, žádosti se tak nakumulovaly.

V Mostě vyřizují žádosti o doklady tři pracoviště. "Víme, že bychom jich potřebovali víc, ale stát nám na ně peníze nedá, přestože se jedná o službu vykonávanou v rámci státní správy," dodala tajemnice magistrátu Jaroslava Boudová. Podle primátora ale peníze nejsou ani v městském rozpočtu.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy