Poutníci v Doksanech uctili sv. Anežku Přemyslovnu

ČTK ČTK
12. 6. 2011 14:50
Od jejího vstupu do kláštěra uběhlo 800 let
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Doksany - Asi tisícovka poutníků si dnes v Doksanech na Litoměřicku připomněla svatou Anežku. Letos uplynulo 800 let od vstupu dcery českého krále Přemysla Otakara I. do kláštera v Praze Na Františku, který předtím sama založila.

Mši poutníci sledovali v plném doksanském kostele i na velkoplošné obrazovce, řekla ČTK mluvčí litoměřického biskupství Jana Michálková.

Protože pražský klášter již nefunguje a nemá potřebné zázemí, připomínají si věřící její památku právě v Doksanech. V místním klášteře pobývala Přemyslovna dva roky.

"Do Doksan byla Anežka Přemyslovna v době svého dětství poslána, aby získala u sester premonstrátek vzdělání a dobrou výchovu, jak bývalo v královských rodinách té době pravidlem," uvedl duchovní správce doksanské farnosti Adrián Pavel Zemek.

Mši sloužil biskup Baxant

Poutní mši sloužil v neděli dopoledne v kostele Narození Panny Marie v Doksanech litoměřický biskup Jan Baxant. "Odhadujeme, že dorazilo asi 1000 lidí. Mši sledovali v plném kostele i venku na velkoplošných obrazovkách díky tomu, že nám přálo počasí," popsala Michálková.

Počty poutníků překonaly původní očekávání pořadatelů, duchovní správce doksanské farnosti Adrián Pavel Zemek odhadoval v pátek účast asi na 500. Dodal zároveň, že jsou připraveni až na 2000 lidí.

Anežku Českou svatořečil papež Jan Pavel II. v roce 1989. "Doksany jsou také známé z roku 1989, kdy se zde konala jedna z největších povolených oslav svatořečení svaté Anežky v Čechách. Pamětníci doksanské slavnosti uvádějí, že poutníků bylo tolik, že se ani nemohli vejít do kostela," uvedl Zemek.

Anežka Přemyslovna byla nejmladší dcerou českého krále Přemysla Otakara I., pravděpodobně se narodila 20. ledna 1211. Mohla se stát manželkou několika významných evropských státníků, místo toho ale zvolila dobrovolnou chudobu a péči o potřebné.

Nejvíce je Anežka vzpomínána jako zakladatelka nemocnice a útulku pro chudé a rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou. Svatořečení se ale Anežka Přemyslovna dočkala až více než 700 let po své smrti, v listopadu 1989. Už dlouho předtím se ale ocitla mezi tradičními českými zemskými patrony.

 

Právě se děje

Další zprávy