Nový univerzitní kampus v Ústí přijde na 300 milionů

ČTK ČTK
20. 6. 2011 19:11
V komplexu budov bude sídlit knihovna, dvě auly pro pět set studentů a rektorát
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Web Univerzity HK

Ústí nad Labem - Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem se rozroste o další budovy. Stavbu nového kampusu za 300 milionů korun zahájila v pondělí.

V komplexu budov bude celoškolní knihovna pro 250 tisíc knih, dvě velké auly a rektorát. Nové multifunkční a vzdělávací centrum by mělo být hotovo v červenci 2012.

"Doufám, že se tady přibližně za rok a čtvrt sejdeme na kolaudaci," řekl při slavnostním přípitku rektor René Wokoun. Bývalá rektorka a nyní šéfka Českého statistického úřadu Iva Ritschelová nazvala nový komplex "srdcem univerzity".

"Doufám, že naše knihovna bude nejlepší v regionu," dodala. Slavnostního zahájení stavby se kromě pracovníků univerzity zúčastnili i zástupci města Ústí nad Labem, Ústeckého kraje a ministerstva školství.

Knihovna: 250 tisíc svazků, 110 míst

Nové zázemí najdou v komplexu také Centrum celoživotního vzdělávání a Centrum informatiky. Do dvou velkých poslucháren se vejde 315 a 190 studentů. V knihovně s 250 tisíci svazky bude připraveno 110 studijních míst.

"Výraznou změnou bude také velký volný výběr, ale zejména zpřístupnění Univerzitní knihovny veřejnosti, což v dosavadních podmínkách univerzity nebylo možné," dodala mluvčí univerzity Jana Šiková.

Nový kampus zaplatí z převážné většiny ministerstvo školství. Na stavbu poskytlo 292 milionů korun. Další deset milionů přidá sama univerzita.

Univerzita Jana Evangelisty Purkyně je jedinou univerzitou v Ústeckém kraji. Svůj provoz zahájila 28. září 1991 a tvoří ji sedm fakult (fakulta výrobních technologií a managementu, přírodovědecká, filozofická, pedagogická, fakulta umění a designu, fakulta sociálně ekonomická, fakulta životního prostředí a ústav zdravotnických studií). Na univerzitě působí téměř tisíc zaměstnanců a 11 tisíc studentů.

 

Právě se děje

teď

Trump měsíc po volbách podal další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy