Nedobrovolná rezignace platí. Hnutí mění zastupitele

ČTK ČTK
19. 12. 2012 13:41
Slib zastupitele Ústeckého kraje složil náhradník hnutí Severočeši.cz Jiří Modštadt
Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.
Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. | Foto: Ústecký kraj

Ústí nad Labem - Slib zastupitele Ústeckého kraje ve středu složil náhradník hnutí Severočeši.cz Jiří Modštadt.

Nedobrovolná rezignace jeho předchůdce Jana Novotného podle ministerstva vnitra platí, jeho vyjádření citoval hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Novotný před krajskými volbami podepsal nedatovanou rezignaci, kterou mělo vedení strany k dispozici. To ji po ustavujícím krajském zastupitelstvu předalo hejtmanovi.

Novotný tvrdí, že dokument podepsal už v srpnu, což může dokázat. Své podpisy pod něj připojili předseda hnutí Severočeši.cz Jiří Zelenka a místopředseda Bronislav Schwarz 21. listopadu, poté ho bez jeho vědomí předali hejtmanovi.

"Dozvěděl jsem se to až z médií," řekl novinářům Novotný, který hnutí Severočeši.cz opustil. "V případě, že náhradník svůj slib složí a soud v budoucnu potvrdí, že mám pravdu, tak hrozí to, že všechna usnesení kraje budou neplatná," řekl v projevu k zastupitelům Novotný.

Žalobu k soudu prý s nejvyšší pravděpodobností podá.

Podobnou situaci zažívá podruhé

Podle vedoucí legislativně-právního odboru kraje Simony Hejnové podobný případ řešili už v Karlovarském kraji na úrovni obecního zastupitelstva.

"Krajský soud v Plzni tehdy prohlásil, že každý je zcela zodpovědný za své činy, pokud nechá volně k dispozici svou podepsanou rezignaci vedení své volební strany," informovala zastupitele.

Doporučila také pokračovat v přijímání usnesení krajského zastupitelstva i přes riziko jejich zrušení soudem.

Stop rudému kraji, řekli demonstranti na severu Čech

Třiatřicetiletý Novotný podobnou situaci zažívá podruhé.

Po komunálních volbách v roce 2010 byl předsedou žatecké ODS a na radnici se chystala koalice ODS, ČSSD a KSČM. Novotný ji ale odmítl podpořit kvůli stanovám ODS, které spolupráci s KSČM zapovídají. Jeho hlas pak koalici chyběl.

Spolustraníci to vnímali jako zradu a Novotného z ODS vyloučili. Tou dobou už byl Novotný místostarostou, protože se přidal k nové koalici menších stran.

Odmítl spolupracovat na čemkoli, co jde z rady

Letos byl Novotný na kandidátce do krajských voleb jako člen regionálního hnutí Severočeši.cz. Hnutí dokonce chvíli vyjednávalo s vítěznými komunisty o koalici, ti ji ale nakonec uzavřeli s ČSSD.

"Odmítl spolupracovat na čemkoli, co jde z rady kraje, protože je to od komunistů. Nejdřív se začal zdržovat všeho hlasování, pak řekl, že odejde," řekl v pondělí předseda sdružení Jiří Zelenka.

Severočeši.cz získali ve volbách 12 procent hlasů a osm z 55 mandátů. Vítězná KSČM jich má 20, ČSSD 13.

 

Právě se děje

Další zprávy