Dívka z ústecké univerzity má TBC, zdroj nákazy není jasný

ČTK ČTK
13. 4. 2015 16:32
Studentka je hospitalizována v Masarykově nemocnici. Vyšetřením teď procházejí desítky lidí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Ústí nad Labem - Lékaři z Teplic a Ústí nad Labem vyšetřují kvůli nákaze tuberkulózou některé studenty ústecké Univerzity Evangelisty Purkyně (UJEP).

Nemoc objevili u jedné z posluchaček školy, řekl ředitel Krajské hygienické stanice (KHS) Josef Trmal. Studentka prvního ročníku je hospitalizována na plicním oddělení ústecké Masarykovy nemocnice. Kde se nakazila, není zatím jasné.

Vyšetřením teď procházejí desítky lidí. "Byli vyšetřeni lidé z nejbližšího okolí z rodiny. Existuje seznam studentů, kteří s ní byli v kontaktu, a ti budou vyšetřeni na plicní ambulanci v Ústí nad Labem. Malá část jich byla vyšetřena v Teplicích," řekl Trmal.

Testy podle něj onemocnění u nikoho dalšího zatím neprokázaly.

Lékaři pátrají po zdroji

Lékaři teď budou zjišťovat, kde se studentka nakazila. "Budeme pátrat, kde byl zdroj nákazy. Máme jedno podezření, ale to musíme ještě prověřit," doplnil Trmal. Výskyt tuberkulózy u studentů je velmi neobvyklý. Lékaři se s ním často setkávají například mezi lidmi bez domova nebo ve vietnamské komunitě.

Univerzita podle mluvčí Jany Šikové vyvěsila informaci na webové stránky a zároveň obeslala doporučeným dopisem všechny, kteří s nemocnou navštěvují stejnou studijní skupinu.

"V souvislosti s tímto případem nedošlo k žádnému ohrožení výuky či jiné činnosti UJEP. Veškerá opatření jsou všemi studenty či zaměstnanci přijímána s pochopením a bez projevů zmatků či paniky," řekla Šiková.

Tuberkulóza je infekční nemoc, přenáší se stykem s nakaženým člověkem. Nejčastěji zasahuje plíce. Nemoc je spojena s celkovým vyčerpáním organismu, horečkou a dráždivým nutkavým kašlem, kterým může být vykašlávána i krev. V Česku jí ročně onemocní několik set lidí.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy