Dívka z ústecké univerzity má TBC, zdroj nákazy není jasný

ČTK ČTK
13. 4. 2015 16:32
Studentka je hospitalizována v Masarykově nemocnici. Vyšetřením teď procházejí desítky lidí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Ústí nad Labem - Lékaři z Teplic a Ústí nad Labem vyšetřují kvůli nákaze tuberkulózou některé studenty ústecké Univerzity Evangelisty Purkyně (UJEP).

Nemoc objevili u jedné z posluchaček školy, řekl ředitel Krajské hygienické stanice (KHS) Josef Trmal. Studentka prvního ročníku je hospitalizována na plicním oddělení ústecké Masarykovy nemocnice. Kde se nakazila, není zatím jasné.

Vyšetřením teď procházejí desítky lidí. "Byli vyšetřeni lidé z nejbližšího okolí z rodiny. Existuje seznam studentů, kteří s ní byli v kontaktu, a ti budou vyšetřeni na plicní ambulanci v Ústí nad Labem. Malá část jich byla vyšetřena v Teplicích," řekl Trmal.

Testy podle něj onemocnění u nikoho dalšího zatím neprokázaly.

Lékaři pátrají po zdroji

Lékaři teď budou zjišťovat, kde se studentka nakazila. "Budeme pátrat, kde byl zdroj nákazy. Máme jedno podezření, ale to musíme ještě prověřit," doplnil Trmal. Výskyt tuberkulózy u studentů je velmi neobvyklý. Lékaři se s ním často setkávají například mezi lidmi bez domova nebo ve vietnamské komunitě.

Univerzita podle mluvčí Jany Šikové vyvěsila informaci na webové stránky a zároveň obeslala doporučeným dopisem všechny, kteří s nemocnou navštěvují stejnou studijní skupinu.

"V souvislosti s tímto případem nedošlo k žádnému ohrožení výuky či jiné činnosti UJEP. Veškerá opatření jsou všemi studenty či zaměstnanci přijímána s pochopením a bez projevů zmatků či paniky," řekla Šiková.

Tuberkulóza je infekční nemoc, přenáší se stykem s nakaženým člověkem. Nejčastěji zasahuje plíce. Nemoc je spojena s celkovým vyčerpáním organismu, horečkou a dráždivým nutkavým kašlem, kterým může být vykašlávána i krev. V Česku jí ročně onemocní několik set lidí.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Požár výrobny paintballových kuliček v Kroměříži způsobil škodu čtyři miliony korun

Škodu bezmála čtyři miliony korun způsobil dnes požár přízemního přístřešku v průmyslovém areálu v Kroměříži, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky a kontejnery s lihem. Okolnosti vzniku požáru nyní zjišťují vyšetřovatelé hasičů a policie, sdělila mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

U požáru podle Javoříkové zasahovalo osm jednotek hasičů. "Požár zasáhl objekt, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky i kontejnery s lihem. Další ohledání požářiště se uskuteční v pondělní dopoledne," uvedla Javoříková. Plameny zničily uskladněný materiál a poničily také budovu přístřešku.

před 1 hodinou

V americké Alabamě zahynulo při nehodě deset lidí. Devět z nich byly děti

Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí. Řada dalších osob utrpěla zranění. Nehodu patrně způsobila tropická bouře Claudette, která od soboty bičuje americké pobřeží Mexického zálivu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.  

Zdroj: ČTK
Další zprávy