Tuberkulózy v Česku je méně, chybí ale kvůli tomu léky

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 3. 2015 12:56
Česku se nedaří udržet dostupnost léků i testů. Ministerstvo proto muselo dojednat náhradní dodávky vakcíny z Polska, protože dánský výrobce dodávky ukončil.
Plíce s tuberkulózou.
Plíce s tuberkulózou. | Foto: wikimedia

Praha - S úbytkem případů tuberkulózy v Česku a zrušením plošného očkování dětí je stále obtížnější udržet dostupnost léků na TBC, vakcín a diagnostických testů.

V těchto dnech muselo ministerstvo zdravotnictví dojednat náhradní dodávky vakcíny z Polska, protože dánský výrobce dodávky ukončil.

Výrobci vakcín se zaměřují spíše na indický trh a rozvojové země, kde je TBC častější.

"Tyto situace jsou velmi nebezpečné především s ohledem na ochranu rizikových dětí," řekl předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti a České aliance proti chronickým respiračním onemocněním Vítězslav Kolek při příležitosti Světového dne boje proti tuberkulóze, který připadá na 24. března.

Léčba stojí pojišťovnu 36 korun denně

Jde o výroční den narození Roberta Kocha, objevitele bakterie, jež nemoc vyvolává.

Kolek upřesnil, že léčba TBC jen na lécích pro jednoho pacienta denně vyjde zdravotní pojišťovnu na 36 korun. "Léky dostává ročně kolem 500 pacientů a léčba je dlouhodobá. Jedno balení stojí 200 až 300 korun, z toho nikdo žádný finanční efekt nemá," poznamenal.

Hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta k očkování dětí řekl, že i když se očkují už jen děti, které se s nemocí setkaly, mají o očkování zájem i ostatní rodiny. "Dá se říct, že se vyočkuje dvojnásobné množství dávek na nerizikové skupiny než na rizikové děti," uvedl.

Loni onemocnělo 512 lidí

Počty onemocnění v Česku trvale klesají, loni bylo hlášeno 512 případů, o deset víc než předloni. Česko tak patří se 4,8 případy na 100 000 obyvatel k zemím s nejnižším výskytem TBC na světě.

Lékaři podle primářky pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice Martiny Vašákové ale musejí řešit nové problémy - vedle výpadků dodávek vakcín i to, že přibývá tzv. netypických pacientů.

Jejich imunitu oslabila léčba jiného onemocnění, jsou po transplantaci nebo podstupují biologickou léčbu například Crohnovy nemoci či roztroušené sklerózy.

Forma nemá typické projevy

"Jsou ohroženi latentní tuberkulózní infekcí. Tato forma nemá typické projevy a rentgen ji neodhalí. V minulosti se mohli setkat s mykobakteriemi TBC. Ty dosud spaly v jejich těle. Jakmile jim léky na jiné onemocnění podlomí imunitu, bacil se vzbudí a lidé nedokážou čelit vzniku TBC, jež pro ně může být smrtelné," řekla.

Lékaři proto zpracovali nový doporučený postup pro screening latentní tuberkulózní infekce u rizikových a přitom netypických skupin obyvatel.

Těchto lidí jsou v Česku tisíce. Lékaři chtějí prosadit, aby tito lidé procházeli tuberkulinovým kožním testem, a pokud se objeví reakce, složitějším krevním IGRA testem.

Plíce, mozek i kosti

TBC nejčastěji zasahuje plíce, postižen ale může být kterýkoli orgán, včetně ledvin, mozkových obalů či kostí.

Pacient je vyčerpaný, trápí ho teploty a nutkavý kašel, kterým infekci šíří. Mezi rizikové skupiny patří bezdomovci, narkomani, imigranti ze zemí s vysokým výskytem TBC a pacienti se sníženou imunitou.

Na rozdíl od jiných infekcí se TBC přenáší po delším a těsném kontaktu, což je hlavně v rodinách, ale může to být i na pracovišti, ve škole či v restauraci.

Předběžná data o výskytu TBC v roce 2014:

kraj počet 2014 -na 100.000 obyvatel počet 2013 -na 100.000 obyvatel
Praha 97 7,8 101 8,1
Středočeský 76 5,8 58 4,5
Jihočeský 15 2,4 22 3,5
Plzeňský 25 4,4 24 4,2
Karlovarský 13 4,3 13 4,3
Ústecký 37 4,5 64 7,7
Liberecký 15 3,4 12 2,7
Královéhradecký 28 5,1 23 4,2
Pardubický 28 5,4 21 4,1
Vysočina 20 3,9 16 3,1
Jihomoravský 41 3,5 59 5
Olomoucký 33 5,2 25 3,9
Zlínský 27 4,6 21 3,6
Moravskoslezský 57 4,7 43 3,5

Zdroj: Národní jednotka dohledu nad TBC

 

Právě se děje

před 46 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy