Manažer z cementárny a stoprocentní předseda. Ústecké ANO má o lídrech pro krajské volby jasno

Radek Nohl Radek Nohl
12. 3. 2016 16:54
Kandidátka hnutí ANO v Ústeckém kraji pro podzimní volby má už konkrétní rysy. Pokud ji na poslední chvíli nezmění předsednictvo v čele s Andrejem Babišem, bude jejím lídrem litoměřický zastupitel a manažer cementárny Petr Urbánek. Následovat by ho měl krajský předseda Jan Richter a mostecká zastupitelka Lubomíra Mejstříková. Oficiálně budou jména kandidátů představena na začátku dubna.
Kandidátku hnutí ANO pro Ústecký kraj můžete změnit už jen předsednictvo v čele s Andrejem Babišem.
Kandidátku hnutí ANO pro Ústecký kraj můžete změnit už jen předsednictvo v čele s Andrejem Babišem. | Foto: Vojtěch Marek

Ústí nad Labem - Pokud se na poslední chvíli Andrej Babiš nerozhodne jinak, bude při podzimních krajských volbách lídrem hnutí ANO v Ústeckém kraji Petr Urbánek, manažer cementárny a litoměřický zastupitel. Následovat by ho měl krajský předseda Jan Richter a mostecká zastupitelka Lubomíra Mejstříková.

Prvních sedm jmen na kandidátce, tak jak je zvolil krajský sněm, potvrdilo deníku Aktuálně.cz několik členů hnutí ANO. Oficiálně je zatím nikdo říct nechce. "Jména kandidátů budou představena 2. dubna," zdůvodnil ústecký krajský manažer ANO Jakub Komárek, proč se nehodlá o kandidátce pro podzimní volby v současné době bavit.

Kandidátka pro volby v Ústeckém kraji schválena sněmem ANO

Petr Urbánek, členem hnutí ANO, zastupitel v Litoměřicích.

1. Petr Urbánek (Litoměřice)
2. Jan Richter (Chomutov)
3. Lubomíra Mejstříková (Most)
4. Pavel Růžička (Louny)
5. Jaroslav Bžoch (Teplice)
6. Petr Nedvědický (Ústí)
7. Jiří Anděl (Děčín)

Sněm na svém posledním jednání však do čela zvolil Petra Urbánka. Ten za ANO kandidoval již při komunálních volbách a stal se litoměřickým zastupitelem. Ve svém životopisu uvádí, že několik let působil v ústecké Spolchemii a poté se přesunul do firmy Lafarge, která například provozuje cementárnu v Čížkovicích na Litoměřicku. Byl finančním ředitelem a poté jedenáct let řídil různé pobočky této společnosti v zahraničí. V současné době je jeho mobil nedostupný, jelikož je v Africe.

ANO v Ústí posiluje

Na druhé místo kandidátky byl zvolen Jan Richter. Ten má mít na starost oblast školství. Richter, který je zastupitelem v Kadani, je povoláním pedagog a působí také jako člen okresního výkonného výboru fotbalového svazu v Chomutově. Richter se na stejném sněmu, který rozhodoval o kandidátce, stal krajským předsedou. Získal přitom sto procent hlasů. "Vyjádřil bych to slovy velkého umělce Karla Gotta: Tak to bych opravdu nečekal," uvedl.

Na dalších místech je Lubomíra Mejstříková, která pracuje jako manažerka kvality a je v zastupitelstvu za ANO v Mostě. Za ní bude na kandidátce Pavel Růžička a Jaroslav Bžoch. "Kandidátní listina je rovnoměrně rozložena mezi sedm oblastních organizací v Ústeckém kraji," uvedl Komárek. Richter však upozorňuje, že ještě není pořadí kandidátů stoprocentní. "Ještě bude kandidátku schvalovat celostátní předsednictvo," prohlásil.    

Před krajskými volbami personálně posiluje buňka hnutí ANO v Ústí nad Labem. Tu se loni v létě rozhodlo celostátní vedení zrušit poté, co se část členů rozhodla odvolat svého primátora Josefa Zikmunda. Zatímco loni na podzim měla devět členů, nyní jich je dvacet. Ústecké ANO rovněž hlasovalo i o dalším členovi ve vedení. "Místopředsedou byl dovolen pan Bohumil Ježek," uvedl Komárek.

Špatná pověst ústeckého kraje je důsledek druhé světové války, naprosté vykořenění, říká podnikatel a bývalý náměstek ústeckého primátora Hausenblas. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy