Manažer z cementárny a stoprocentní předseda. Ústecké ANO má o lídrech pro krajské volby jasno

Radek Nohl Radek Nohl
12. 3. 2016 16:54
Kandidátka hnutí ANO v Ústeckém kraji pro podzimní volby má už konkrétní rysy. Pokud ji na poslední chvíli nezmění předsednictvo v čele s Andrejem Babišem, bude jejím lídrem litoměřický zastupitel a manažer cementárny Petr Urbánek. Následovat by ho měl krajský předseda Jan Richter a mostecká zastupitelka Lubomíra Mejstříková. Oficiálně budou jména kandidátů představena na začátku dubna.
Kandidátku hnutí ANO pro Ústecký kraj můžete změnit už jen předsednictvo v čele s Andrejem Babišem.
Kandidátku hnutí ANO pro Ústecký kraj můžete změnit už jen předsednictvo v čele s Andrejem Babišem. | Foto: Vojtěch Marek

Ústí nad Labem - Pokud se na poslední chvíli Andrej Babiš nerozhodne jinak, bude při podzimních krajských volbách lídrem hnutí ANO v Ústeckém kraji Petr Urbánek, manažer cementárny a litoměřický zastupitel. Následovat by ho měl krajský předseda Jan Richter a mostecká zastupitelka Lubomíra Mejstříková.

Prvních sedm jmen na kandidátce, tak jak je zvolil krajský sněm, potvrdilo deníku Aktuálně.cz několik členů hnutí ANO. Oficiálně je zatím nikdo říct nechce. "Jména kandidátů budou představena 2. dubna," zdůvodnil ústecký krajský manažer ANO Jakub Komárek, proč se nehodlá o kandidátce pro podzimní volby v současné době bavit.

Kandidátka pro volby v Ústeckém kraji schválena sněmem ANO

Petr Urbánek, členem hnutí ANO, zastupitel v Litoměřicích.

1. Petr Urbánek (Litoměřice)
2. Jan Richter (Chomutov)
3. Lubomíra Mejstříková (Most)
4. Pavel Růžička (Louny)
5. Jaroslav Bžoch (Teplice)
6. Petr Nedvědický (Ústí)
7. Jiří Anděl (Děčín)

Sněm na svém posledním jednání však do čela zvolil Petra Urbánka. Ten za ANO kandidoval již při komunálních volbách a stal se litoměřickým zastupitelem. Ve svém životopisu uvádí, že několik let působil v ústecké Spolchemii a poté se přesunul do firmy Lafarge, která například provozuje cementárnu v Čížkovicích na Litoměřicku. Byl finančním ředitelem a poté jedenáct let řídil různé pobočky této společnosti v zahraničí. V současné době je jeho mobil nedostupný, jelikož je v Africe.

ANO v Ústí posiluje

Na druhé místo kandidátky byl zvolen Jan Richter. Ten má mít na starost oblast školství. Richter, který je zastupitelem v Kadani, je povoláním pedagog a působí také jako člen okresního výkonného výboru fotbalového svazu v Chomutově. Richter se na stejném sněmu, který rozhodoval o kandidátce, stal krajským předsedou. Získal přitom sto procent hlasů. "Vyjádřil bych to slovy velkého umělce Karla Gotta: Tak to bych opravdu nečekal," uvedl.

Na dalších místech je Lubomíra Mejstříková, která pracuje jako manažerka kvality a je v zastupitelstvu za ANO v Mostě. Za ní bude na kandidátce Pavel Růžička a Jaroslav Bžoch. "Kandidátní listina je rovnoměrně rozložena mezi sedm oblastních organizací v Ústeckém kraji," uvedl Komárek. Richter však upozorňuje, že ještě není pořadí kandidátů stoprocentní. "Ještě bude kandidátku schvalovat celostátní předsednictvo," prohlásil.    

Před krajskými volbami personálně posiluje buňka hnutí ANO v Ústí nad Labem. Tu se loni v létě rozhodlo celostátní vedení zrušit poté, co se část členů rozhodla odvolat svého primátora Josefa Zikmunda. Zatímco loni na podzim měla devět členů, nyní jich je dvacet. Ústecké ANO rovněž hlasovalo i o dalším členovi ve vedení. "Místopředsedou byl dovolen pan Bohumil Ježek," uvedl Komárek.

Špatná pověst ústeckého kraje je důsledek druhé světové války, naprosté vykořenění, říká podnikatel a bývalý náměstek ústeckého primátora Hausenblas. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 7 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Ázerbájdžán převzal od Arménie další oblast na Karabachu

Ázerbájdžán převzal od Arménie kelbadžarský okres, druhý ze tří trojice regionů, k jejichž předání Baku se Jerevan zavázal v dohodě o ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do kelbadžarského okresu v noci na středu středoevropského času, kdy na místě bylo již po půlnoci. Stalo se tak poté, co ženisté vyčistili horské silnice na trase vojsk od min.

K předání okresu mělo podle dohody původně dojít už 15. listopadu, Baku však termín prodloužilo o deset dní s odvoláním na humanitární důvody. Uvedené tři okresy obklopují samotný Karabach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy