Litvínov chce zamezit zneužívání dávek cizinci

ČTK ČTK
5. 10. 2010 7:51
Problém se týká hlavně některých rodin ze Slovenska na sídlišti Janov
Litvínovské sídliště Janov
Litvínovské sídliště Janov | Foto: Ludvík Hradilek

Litvínov - Litvínovská radnice vytvořila přísná pravidla, podle kterých bude posuzovat žádosti cizinců ze zemí Evropské unie, kteří žádají o dávky ve hmotné nouzi.

Pokud je splňovat nebudou, je prý domluvená s cizineckou policií, že jim bude ukončen přechodný pobyt v Česku.

Místostarosta Martin Klika v pondělí novinářům řekl, že problém se týká především některých rodin ze Slovenska, které se stěhují do sídliště Janov. Radnice prý ví asi o 20 takových lidech. Často jde prý o lidi, kteří mají problémy se soužitím s okolím.

Klika dále uvedl, že sociální odbor má vytvořenou bodovou tabulku, podle které posuzuje, zda je daný člověk zátěží pro systém hmotné nouze či nikoli. Sociální pracovníci tak posuzují například to, zda lidé ve své vlasti pobírali sociální dávky či nikoli a zda pracovali. Hodnotí se například i jejich vzdělání.

Kdo se na práci díval z rychlíku, ostrouhá

Podle Kliky je systém zaměřen tak, aby zamezil zneužívaní dávek ze strany lidí, kteří se "na práci dívali jen z rychlíku". Naopak cizincům, kteří v Česku pracovali a náhodou se dostali do nějaké nouze, má pomoci.

Kromě posuzování toho, zda lidé mají nárok na sociální dávku, radnice pečlivě eviduje i jejich přestupky a trestné činy. Vše hlásí cizinecké policii, která prý může i těchto argumentů využít při zamítnutí pobytu. Dodal, že během kontrol navíc zjistili případy, kdy některé rodiny již několik měsíců neposílají děti do školy.

Mluvčí cizinecké policie Eva Jaklová sdělila, že v Ústeckém kraji spolupráce s obcemi funguje velmi dobře. Uvedla, že nejviditelnější je asi spolupráce s matrikami, které cizinecké policii hlásí například podezření na fiktivní sňatky s cizinci. Policisté jim prý také často pomáhají při zjišťování, zda cizinci nevyužívají padělané doklady.

 

Právě se děje

Další zprávy