Litvínov chce zamezit zneužívání dávek cizinci

ČTK ČTK
5. 10. 2010 7:51
Problém se týká hlavně některých rodin ze Slovenska na sídlišti Janov
Litvínovské sídliště Janov
Litvínovské sídliště Janov | Foto: Ludvík Hradilek

Litvínov - Litvínovská radnice vytvořila přísná pravidla, podle kterých bude posuzovat žádosti cizinců ze zemí Evropské unie, kteří žádají o dávky ve hmotné nouzi.

Pokud je splňovat nebudou, je prý domluvená s cizineckou policií, že jim bude ukončen přechodný pobyt v Česku.

Místostarosta Martin Klika v pondělí novinářům řekl, že problém se týká především některých rodin ze Slovenska, které se stěhují do sídliště Janov. Radnice prý ví asi o 20 takových lidech. Často jde prý o lidi, kteří mají problémy se soužitím s okolím.

Klika dále uvedl, že sociální odbor má vytvořenou bodovou tabulku, podle které posuzuje, zda je daný člověk zátěží pro systém hmotné nouze či nikoli. Sociální pracovníci tak posuzují například to, zda lidé ve své vlasti pobírali sociální dávky či nikoli a zda pracovali. Hodnotí se například i jejich vzdělání.

Kdo se na práci díval z rychlíku, ostrouhá

Podle Kliky je systém zaměřen tak, aby zamezil zneužívaní dávek ze strany lidí, kteří se "na práci dívali jen z rychlíku". Naopak cizincům, kteří v Česku pracovali a náhodou se dostali do nějaké nouze, má pomoci.

Kromě posuzování toho, zda lidé mají nárok na sociální dávku, radnice pečlivě eviduje i jejich přestupky a trestné činy. Vše hlásí cizinecké policii, která prý může i těchto argumentů využít při zamítnutí pobytu. Dodal, že během kontrol navíc zjistili případy, kdy některé rodiny již několik měsíců neposílají děti do školy.

Mluvčí cizinecké policie Eva Jaklová sdělila, že v Ústeckém kraji spolupráce s obcemi funguje velmi dobře. Uvedla, že nejviditelnější je asi spolupráce s matrikami, které cizinecké policii hlásí například podezření na fiktivní sňatky s cizinci. Policisté jim prý také často pomáhají při zjišťování, zda cizinci nevyužívají padělané doklady.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy