Děčín hledá investora, na obnovu lesoparku chybí peníze

ČTK ČTK
10. 7. 2011 13:48
V lesoparku Bažantnice dříve fungovalo letní kino. S investicemi Děčín nepočítá
Děčínský magistrát.
Děčínský magistrát. | Foto: Město Děčín

Děčín - Radnice chce najít investora, který by se postaral o děčínský lesopark Bažantnice. Ten je dnes rekreační zónou. Podle primátora Františka Pelanta (ČSSD) Děčín s investicemi do lesoparku nyní nepočítá.

Před listopadem 1989 místo sloužilo jako letní kino. V areálu se konal známý festival Děčínská kotva.

Městu podle vedení chybí na obnovu areálu peníze. Pelant proto vidí šanci jedině v soukromé investici. Radnice má zpracovanou studii, která předpokládá, že by se z lesoparku stala klidová zóna pro sídliště Želenice.

Město Bažantnici jen udržuje, prořezává tam stromy a keře a seká trávu. Mluvčí radnice Romana Silvarová uvedla, že v letošním roce tam radnice například instalovala osm nových odpadkových košů a odstranila torza laviček. V plánu je nákup laviček nových.

Lesopark v Děčíně vznikl v roce 1931. Předtím prostor sloužil jako bažantí obora, která patřila šlechtickému rodu Thunů. Tomu do roku 1932 patřil děčínský zámek.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy