Chlumec obléhají potkani, lidé se bojí o zdraví

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 10. 2010 10:58
Přemnožení hlodavci představují zvýšené riziko šíření infekčních nemocí

Chlumec - Obyvatelé Chlumce na Ústecku trápí přemnožení potkani.

Kromě toho, že si místní nemohou dávat na balkony a další místa nic, co by mohlo lákat hlodavce, už se začínají bát o své zdraví.

"Nemohu už ani vylézt na balkon, je tam pořád spousta trusu. Ti potkani už se ani nebojí a jen vás přes okno sledují," cituje Ústecký deník obyvatelku Vyklické ulice.

O enormním výskytu potkanů podle listu mluví i další oslovení obyvatelé města. "Člověk už nemůže jít po setmění ani s košem, aby na nějakého toho hlodavce nenarazil," potvrdila Chlumečanka, která si nepřála být jmenována.

V souvislosti s přemnožením škůdců už se začíná mluvit o hrozbě infekčních nemocí. Někteří lidé se prý dokonce obávají moru. Takové riziko podle ředitele krajské hygienické stanice zatím nenastalo, ale šíření jiných nebezpečných nemocí není vyloučeno.

Jednou z takových nemocí může být podle Trmala například leptospiróza. "Jedná se o těžké onemocnění, které má vliv především na játra a ledviny. Sám jsem v životě viděl dva tři lidi, kteří na to zemřeli," uvedl Josef Trmal.

Deratizuejeme, jak zákon káže, kaje se starosta

Narčení z toho, že by za přemnožení potkanů mohla nedostatečná deratizace, se starosta Chlumce Josef Říha brání. "Samozřejmě se tím zabýváme, už nějaká deratizace proběhla. Děláme ji podle plánu tak, jak nám nařizuje zákon," řekl Ústeckému deníku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy