Referendum ve Vinoři o stavbě rezidenčního centra není platné, přišlo málo lidí

ČTK ČTK
27. 1. 2018 16:49
Obyvatelé v místním referendu rozhodovali o vypovězení smlouvy, kterou uzavřela městská část s developerem. Ten chce ve Vinoři postavit rezidenční centrum Golf Resort. Hlasovat však přišlo málo lidí a referendum tak není platné.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - K referendu ve Vinoři přišlo jen 23,2 procenta lidí. Kvůli nízké účasti není platné. K platnosti je zapotřebí účast minimálně 35 procent lidí. V místním referendu lidé rozhodovali o vypovězení smlouvy, kterou uzavřela městská část s developerem. Ten chce ve Vinoři postavit rezidenční centrum Golf Resort.

Z 2970 voličů na seznamu hlasovalo jen 689 lidí. Z voličů 628 bylo pro vypovězení smlouvy, 53 se vyjádřilo proti, sdělil předseda komise Karel Janko.

Podle iniciátorů referenda nebude v městské části dostatečná infrastruktura, pokud developer nabídne nové bydlení až pro 800 lidí. Vedení Vinoře podle zmocněnce přípravného výboru Jana Obruči (KDU-ČSL) nedokázalo vyjednat dostatečné kompenzace.

Propagační letáky vyzývaly k neúčasti

Lidé ve Vinoři hlasovali v termínu druhého kola prezidentské volby. Volební místnost však byla v jiné budově. Podle Obruči se ve Vinoři objevily propagační letáky, které vyzývaly k neúčasti u referenda.

V pátek odpoledne se městskou částí šířila informace, že už referendum skončilo, přestože bylo možné hlasovat do desíti večer a v sobotu do dvou hodin odpoledne.

Starosta městské části František Švarc (ODS) již dříve uvedl, že smlouva přinese Vinoři benefity, jakými jsou bezplatné předání pozemků pro obchvatovou komunikaci, pro výstavbu sportoviště nebo parkovací místa.

Zaručit má i menší výstavbu, než umožňuje územní plán. Ten připouští až pětipatrovou výstavbu, zatímco s developerem radnice vyjednala zástavbu maximálně dvoupatrovou.

Referendum vyhlásil soud

Občanská iniciativa usilovala na listopadovém jednání zastupitelstva městské části o vyvolání referenda, ale neuspěla, ačkoli vypsání referenda podpořila třetina obyvatel Vinoře. Z toho důvodu se zástupci iniciativy obrátili na krajský soud, aby referendum vyhlásil na termín prvního kola prezidentských voleb.

Městský soud v Praze nakonec přijal usnesení, kterým vyhlásil termín referenda na druhé kolo prezidentských voleb. Referendum chtěli iniciátoři spojit už s říjnovými volbami do Sněmovny, zářijové zastupitelstvo však s jeho vyhlášením nesouhlasilo.

K platnosti místního referenda je nutné, aby hlasovalo minimálně 35 procent občanů. Pokud má být výsledek referenda závazný, musí pro rozhodnutí hlasovat nadpoloviční většina zúčastněných voličů a alespoň 25 procent všech voličů ze seznamu.

 

Právě se děje

Další zprávy