Změna územního plánu ochrání Klánovický les před golfem

ČTK ČTK
23. 6. 2011 16:53
Změnu ve čtvrtek odsouhlasili zastupitelé, investor plánuje žalobu za ušlý zisk
Golfový klub projekt nevzdává.
Golfový klub projekt nevzdává. | Foto: Petr Protivánek

Praha - Pražští zastupitelé ve čtvrtek souhlasili se zpracováním změny územního plánu znemožňující výstavbu golfového hřiště v Klánovickém lese.

O výstavbu hřiště dlouhodobě usiluje soukromý investor, proti jsou místní obyvatelé. Změna bude nyní zařazena do seznamu celoměstsky významných změn územního plánu.

V současnosti je část Klánovického lesa v územním plánu určena pro oddech a rekreaci, může tam tudíž být i golfové hřiště. Plánovaná změna by tyto pozemky v územním plánu překlasifikovala na les.

Pro zadání změny se přímo na zastupitelstvu vyjádřili také zastupitel Klánovic Giuseppe Maiello. Místní obyvatelé už v minulosti uspořádali referendum, v kterém se proti golfu vyslovilo 80 procent voličů.

Golfový klub ale i nadále s přípravou svého projektu pokračuje. Monika Bažantová z Forest Golf Club Klánovice zastupitelům řekla, že už loni v září bylo zahájeno územní řízení na devítijamkové hřiště.

"Stanoviska správce pozemku jsou kladná, projekt je připraven v zájmu ochrany přírody. Věřím, že v tomto státě má každý projekt právo na řádné projednání a nedojde k jeho politizování jako v 50. letech, kdy bylo hraní golfu v Klánovicích zakázáno," uvedla.

Ještě při ranním projednávání programu dnešního jednání ale nebylo jasné, zda se Klánovickým lesem budou zastupitelé zabývat. Dokument už schválila minulý týden rada, před jednáním byl ale z programu vyřazen. Materiál chtěl stáhnout náměstek primátora Josef Nosek (ODS). Objevily se totiž prý skutečnosti, které chtěl ještě prověřit.
V roce 2007 proběhl na záchranu Klánovického lesa happening:

Investor podle Noska zaslal městu dopis, ve kterém upozorňuje, že již požádal o územní rozhodnutí a získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí.

V případě schválení územní změny, která znemožní výstavbu golfového hřiště, chce investor město zažalovat za ušlý zisk. Investor údajně už do projektu vložil desítky milionů korun. Po jednání špiček koalice se materiál na program vrátil.

Zastupitelé ve čtvrtek souhlasili také s vydáním několika změn z balíku označeného 06 a 07. Mezi nimi byl například záměr vyhledat novou trasu Vysočanské radiály mezi Balabenkou a Kbelskou ulicí. Se změnami nesouhlasili někteří lidé, kteří na zastupitelstvu vystoupili.

Do dalšího kola projednávání zastupitelé rovněž poslali změnu, která se týká nového sídla zdravotnické záchranné služby v Troji.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy