Změna územního plánu ochrání Klánovický les před golfem

ČTK ČTK
23. 6. 2011 16:53
Změnu ve čtvrtek odsouhlasili zastupitelé, investor plánuje žalobu za ušlý zisk
Golfový klub projekt nevzdává.
Golfový klub projekt nevzdává. | Foto: Petr Protivánek

Praha - Pražští zastupitelé ve čtvrtek souhlasili se zpracováním změny územního plánu znemožňující výstavbu golfového hřiště v Klánovickém lese.

O výstavbu hřiště dlouhodobě usiluje soukromý investor, proti jsou místní obyvatelé. Změna bude nyní zařazena do seznamu celoměstsky významných změn územního plánu.

V současnosti je část Klánovického lesa v územním plánu určena pro oddech a rekreaci, může tam tudíž být i golfové hřiště. Plánovaná změna by tyto pozemky v územním plánu překlasifikovala na les.

Pro zadání změny se přímo na zastupitelstvu vyjádřili také zastupitel Klánovic Giuseppe Maiello. Místní obyvatelé už v minulosti uspořádali referendum, v kterém se proti golfu vyslovilo 80 procent voličů.

Golfový klub ale i nadále s přípravou svého projektu pokračuje. Monika Bažantová z Forest Golf Club Klánovice zastupitelům řekla, že už loni v září bylo zahájeno územní řízení na devítijamkové hřiště.

"Stanoviska správce pozemku jsou kladná, projekt je připraven v zájmu ochrany přírody. Věřím, že v tomto státě má každý projekt právo na řádné projednání a nedojde k jeho politizování jako v 50. letech, kdy bylo hraní golfu v Klánovicích zakázáno," uvedla.

Ještě při ranním projednávání programu dnešního jednání ale nebylo jasné, zda se Klánovickým lesem budou zastupitelé zabývat. Dokument už schválila minulý týden rada, před jednáním byl ale z programu vyřazen. Materiál chtěl stáhnout náměstek primátora Josef Nosek (ODS). Objevily se totiž prý skutečnosti, které chtěl ještě prověřit.
V roce 2007 proběhl na záchranu Klánovického lesa happening:

Investor podle Noska zaslal městu dopis, ve kterém upozorňuje, že již požádal o územní rozhodnutí a získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí.

V případě schválení územní změny, která znemožní výstavbu golfového hřiště, chce investor město zažalovat za ušlý zisk. Investor údajně už do projektu vložil desítky milionů korun. Po jednání špiček koalice se materiál na program vrátil.

Zastupitelé ve čtvrtek souhlasili také s vydáním několika změn z balíku označeného 06 a 07. Mezi nimi byl například záměr vyhledat novou trasu Vysočanské radiály mezi Balabenkou a Kbelskou ulicí. Se změnami nesouhlasili někteří lidé, kteří na zastupitelstvu vystoupili.

Do dalšího kola projednávání zastupitelé rovněž poslali změnu, která se týká nového sídla zdravotnické záchranné služby v Troji.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Další zprávy