Zelení, STAN a lidovci plánují v Praze kandidovat společně

ČTK ČTK
26. 3. 2014 14:26
Koaliční jednání mezi stranami se rychle blíží k dohodě. Do čela kandidátky může zamířit bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Do podzimních pražských komunálních voleb chtějí jít na společné kandidátce Strana zelených (SZ), KDU-ČSL a Starostové a nezávislí (STAN).

Jak sdělil v tiskové zprávě krajský tajemník STAN Michal Vítů, strany se již blíží ke koaliční dohodě.

Pokročilá jednání potvrdili i zástupci KDU-ČSL a SZ. Podle Mladé fronty Dnes by chtěla STAN do čela kandidátky postavit bývalého rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla.

Podle předsedkyně pražských Starostů a nezávislých Jany Plamínkové se koaliční jednání rychle blíží dohodě. "Se zelenými nás spojuje zájem o životní prostředí a zájem o občanskou společnost, s lidovci zase zodpovědnost a důraz na podobné morální hodnoty," poznamenala.

Rozhovory potvrdili i šéfové pražské SZ Petr Štěpánek a KDU-ČSL Jan Wolf. Se Stranou zelených se prý lidovci o společné kandidátce baví již asi tři roky, se STAN od začátku roku. Vedení pražské KDU-ČSL již také případnou spolupráci schválilo. Wolf zdůraznil, že ještě žádná smlouva podepsaná není.

Hampl se prý ještě nerozhodl

Strany v současné době projednávají především shody ohledně programu, o způsobu sestavování kandidátek a o konkrétních jménech se chtějí bavit později.

SZ již jako lídra navrhla svého pražského předsedu Petra Štěpánka. STAN oslovil Hampla, ten se ale ještě podle Plamínkové nerozhodl. Dodala, že hnutí jedná i s dalšími osobnostmi, jejich jména ale zatím představovat nechce.

Není podle ní lehké v současné době, kdy je vedení města vyšetřováno kvůli pochybením například v souvislosti s tunelem Blanka, najít respektované osobnosti, které Prahu znají a které jsou ochotné kandidaturu přijmout.

Pražský STAN také uvedl, že chce na pátečním celostátním sněmu podpořit do čela strany libereckého hejtmana Martina Půtu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy